| Andreeaioan115 a întrebat:

Am insomnie cronica, astăzi noapte nu am putut dormi deloc, mă chinui de 2 luni și ceva. O să îmi mai recuperez vreodată somnul? Deja nu mai suport situația asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aimullah123 a răspuns:

Buna, Andreea!
Probabil iti amintesti ca eu am ti-am mai raspuns si la alte intrebari. big grin
Faptul ca nu poti dormi bine in perioada asta este ceva normal pentru ca esti foarte anxioasa. Esti intr-o continua agitatie si de aceea nu poti dormi.
Dar iti spun un secret: Toate lucrurile acestea de care esti tu nemultumita pot avea o rezolvare. Deci nu te speria.
Deci sa vedem cam ce ar trebui tu sa faci:
Acum suferi de afectiunea psihica numita anxietate (nu esti nebuna daca la asta te gandesti). Anxietatea asta este o afectiune psihica dar se manifesta prin neliniste, ingrijorare excesiva si teama. Ca sa scapi de anxietate este nevoie, in primul rand sa iti schimbi gandirea. Ca sa iti schimbi gandirea, o solutie foarte buna ar fi sa mergi la psihoterapie.
Acum sa vorbim despre insomniile tale.
Ca sa poti dormi bine ar trebui sa faci ziua ceva miscare, o munca de 8 ore spre exemplu big grin Apoi cand te duci la culcare incearca sa nu te mai gandesti la problemele tale.
Daca vezi ca nu functioneaza nimic, exista in farmacii gramezi de pastile pentru somn. Si aici nu ma refer la somnifere. Exista unele din plante. Sau ai putea sa iei Melatonina simpla.
Ceea ce vreau sa iti mai zic este ca pot sa mai apara si alte chestii neplacute din cauza anxietatii, precum probleme de concentrare, de atentie si de memorie, oboseala din cauza ca iti consumi energia gandindu-te la toate prostiile, poti deveni mai nervoasa si alte chestii de genul asta.
Ca sa scapi de anxietate e foarte important sa ai rabdare si sa nu te apuci sa zici "Nu mai pot si renunt sa mai lupt".

| Andreeaioan115 explică (pentru aimullah123):

Buna,sa știi ca am scăpat de durerile din zona vezicii biliare, in ultimele săptămâni am fost destul de calma.Mereu ma culc pe la ora 00 și ma trezesc la ora 4 și numai pot sa adorm înapoi, timp de 2 luni.Deci situația este cam complicata și deja încep sa îmi fac mari griji in privința somnului. Daca nu o sa îmi mai recuperez somnul? Te rog ajuta ma.

| JulyDreams a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Am avut problema asta. Ma trezeam dupa vreo 4 ore de somn ca sa merg la toaleta si nu mai adormeam. M-a ajutat sa-mi pun staniol in geam. Astfel aveam intuneric permanent in camera.

| Andreeaioan115 explică (pentru JulyDreams):

Eu de ce nu pot sa dorm normal noaptea? O sa îmi recuperez somnul?

| JulyDreams a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu am de unde sa stiu de ce nu poti dormi. Care este problema care te impiedica? Cand e ora 4 si stai in pat, ce faci, la ce te gandesti, ce simti, e liniste, e vreun bec aprins, prea cald, prea rece, salteaua inconfortabila?

| Andreeaioan115 explică (pentru JulyDreams):

Nu am multe gânduri, e liniște, nu e nici un bec și salteaua e confortabila.Ce sa cred? Dacă nu o sa dorm niciodată ok? O sa mor, numai suport sa trec prin asta.

| Simpatic a răspuns (pentru aimullah123):

Nu recomand psihoterapia, sunt bani pe care-o dai degeaba, problemele psihice chiar si de moment se vindeca cu tratament dat de la psihiatru nicidecum cu vorbele acestor falsi denumiti psihologi!
Fii serios, sunt trecut prin ambele specialitati, psihologia este apa plata, niste escroci care iti iau banii si iti vorbesc frumos!

| aimullah123 a răspuns (pentru Simpatic):

Da, e doar parerea ta. Si aceasta parere ti-ai facut-o dupa psihoterapeutii cu care ai lucrat tu. In toate meseriile care exista sunt atat oameni care isi fac treaba bine, cat si oameni care nu se pricep atat de bine.
Am cunoscut mai multi psihoterapeuti. Prima data am fost la o doamna care nu avea nici o legatura cu psihoterapia. Nu poateam sa zic ca psihoterapia e o mizerie din cauza unui singur psihoterapeut nepriceput.
Mai tarziu am avut ocazia sa intalnesc o alta doamna psihoterapeut. Diferenta era de la cer la pamant. Cand discutai cu ea si povesteai o intamplare neplacuta nu aveai nici o sansa sa simti o emotie negativa. Imi aduc aminte ca plecam de acasa cu o dispozitie foarte foarte proasta iar cand plecam de la cabinet de la ea zambeam tot drumul pana acasa. Ma gandeam "ce or zice oamenii astia de pe drum cand ma vad ca zambesc asa fara motiv?" Evident, aveam un motiv.
Nu mi s-a intamplat sa vorbeasca cu mine frumos doar ca sa mai vin si alta data. Mi-a explicat foarte clar unde gresesc, ce am de facut ca sa trec peste problemele respective. Nu m-a luat niciodata cu vrajeli.
Am fost si la psihiatru. Am mai zis de 10000 de ori pe TPU ca pastilele nu te ajuta sa scapi nici de anxietate, nici de depresie. Totul tine de gandirea ta deosebit de proasta. La pastile apeleaza ori oamenii in cazuri foarte grave (cum ar fi o depresie severa cu halucinatii, schizofrenie etc) sau oamenii slabi care isi zic "nu pot", refuzand sa lupte cu problemele lor. Asa cum Dana Budeanu i-ar numi "fatalai". Ei cauta mereu ajutor din afara, de aceea apeleaza la medicamente. Aleg calea mai usoara, de aceea refuza sa lucreze cu mintea lor.

| Simpatic a răspuns (pentru aimullah123):

Am apelat nu doar la un singur psihoterapeut de asta si da majoritatea sunt doamne parca sa iti dea impresia ca esti pe maini bune.
Nu te lamenta sa crezi ca ai avut depresie adevarata, spune-mi si mie cum reface o vorba spusa cum trebuie si un comportament adecvat de gandiree pozitiva sa refaca de la sine balanta scazuta de serotonina fara interventia pastilelor? Asa ca te rog nu ne mai aburi cu psihologii astia!
Nu ai avut depresie, una este starea depresiva pe care o avem cu totii candva in viata si alta afectiunea numita depresie, o afectiune grava a psihicului!
Cine iti spune ca te poate vindeca cu aceasta terapie folosita de psihoterapeuti este escrocherie, da in timpul sedintelor de psihoterapie te simti bine si imediat dupa dar dupa cateva ore efectul vorbelor disparewinking
Aici nu este un necunoscator cum ai crede.
Sa dam Cezarului ce este a Cezarului, deci medicamentele contra depresiei si anxietatii chiar dau rezultate.

| Andreeaioan115 explică (pentru Simpatic):

Ce sa fac ca sa îmi recapăt somnul? De ce mi-am pierdut somnul? Dacă o sa mor? Dorm doar 2-3 ore pe noapte.

| Simpatic a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Mergi la medic psihiatru si povesteste-i, o sa te ajute cateva pastile, adica vei lua 1 pe zi timp de 10-20 de zile, nu e mult si iti vei recupera somnul.
ti-am mai spus de 20 de ori asta, nu trebuie sa iti fie teama sa mergi la psihiatru, nu doar nebunii sunt tratati de acesti medici ci toti depresivii, anxiosii adica foarte multe persoane! si-s persoane cu cap si IQ mare printre ei, adica nu au vreo problema de retard psihic.
Nu vad de ce nu te-ai dus insa, zici ca de 2 luni nu dormi!

| Andreeaioan115 explică (pentru Simpatic):

Dar dacă problema de somn vine de la tiroida hiperactivă? Ce sa fac?

35 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Da. Poti face psihoterapie online contra cost sau sa apelezi la un psihiatru disponibil, chiar în urgenta, si sa soliciti reteta(necompensata la spitalele de stat) pentru tratament medicamentos acasa. Nu este nevoie sa fi internată, cu atât mai mult în perioada asta de criza! E dreptul tau sa fi consultată de urgență si sa primesti tratament la domiciliu! Din pacate, alternative nu prea sunt. Medicamentele naturiste sau suplimentele alimentare sunt insuficiente în cazul tau.

| Donsavas a răspuns:

Poti sa apelezi la 112, sa chemi un medic acasa, doar ca cel mai probabil va fi generalist sau urgentist, nu psihistru. iti poate face un calmant injectabil sau iti poate da cateva pastile, la alegerea medicului.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Simpatikul vorbește degeaba, ca de obicei. Pastilele ar trebui să fie ultima soluție, și doar în cazul unor probleme psihice care apar din cauza dezechilibrelor chimice din creier. Nu sărim cu pastiluța la orice mică problemă care poate apărea din cauza unui stil de viață haotic sau din cauza stresului prost gestionat.

| wildthing a răspuns:

Ai mai pus intrebarea asta si acum cateva zile. Trebuia sa-ti fi facut deja programare la doctor, nu sa stai asa. Cu ce crezi ca te ajuta niste raspunsuri pe care le primesti pe net? Nu stii cine iti raspunde, nu stii daca e calificat sa iti dea un raspuns pertinent la o asemenea intrebare. Du-te la doctor sau ma rog, intereseaza-te sa vezi daca te poate consulta cu toata nebunia asta prin care trecem cu coronavirusul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la medic.Sincer, problemele de sanatate trebuie discutate cu un medic. Este medic psihiatru, sau cel putin medicul de familie care stie si el cam cum sta treaba cu problema ta. Este foarte probabil o depresie severa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Inainte de culcare cu 1 ora sa zicem papa, 100-200g mac macinat in rasnita de cafea cu o lingura de zahar din floare de cocos(35-40 ron kg) pentru un gust mai bun sau un mar, sau o cana de lapte_toate naturale fara efecte secundare ca ori pastila clasica de farmacie_mai sunt si ceaiuri de tei menta etc
2. Cand te culci opreste-ti gandurile in cap(sa fi ca un lac de munte neumblat) daca ai liniste o sa poti adormi_nimeni nu poate dormi daca in cap umbla ganduri valvoi ca stresu la factura banca casa politia sau ce fac maine s-o scot la capat cu baiu prezent.

| Andreeaioan115 explică (pentru anonim_4396):

Ideea este ca adorm greu și ma trezesc mereu la ora 4 și nu pot sa ma culc înapoi.Eu încerc sa fiu liniștita. Poate am probleme cu tiroida.

| BuBBlesykeSs a răspuns:

Si eu mai am câteodată problema asta dar imi revin...
Eu ma tot gandesc ca poate nu o sa mi sune ceasul dimineata sa merg la lucru ...plus alte probleme laughing)))
Dar incerc sa ma liniștesc si după e ok.

| Andreeaioan115 explică (pentru BuBBlesykeSs):

Ai insomnii dese? Câte ore aproximativ dormi noaptea? Te rog Răspunde-mi, eu dorm maximum 4-5 ore cu întreruperi.

| BuBBlesykeSs a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu, sunt foarte rare. Ele apar cand sunt foarte obosită sau cand raman singura acasa si imi este urat si mi fac tot felul de scenarii.
Dar incerc sa ma liniștesc...
Am mai prins un obicei in timpul saptamanii ma trezesc instantaneu pe la miezul notii si ma uit la ceas si adorm la loc.
Eu cred ca totul pleacă de la psihic thinking

| Andreeaioan115 explică (pentru BuBBlesykeSs):

Daca am probleme cu tiroida, nu pot sa dorm și dacă mă trezesc îmi este imposibil sa adorm înapoi? Am făcut TSH și e totul ok. Dorm doar 4-5 ore maxim.

| JulyDreams a răspuns:

Evita cu cateva ore inainte de culcare:
-ecrane
-lumina puternica
-activitati intelectuale si fizice
-ganduri anxioase, ingrijorarea
-cafeina, cacao, cola
-mancare (sa ai minim 2-3 ore de la cina)
-durere (daca doare ceva, incearca sa scazi durerea)
-graba, agitatia
Sportul, oboseala fizica ajuta. Insa evita sportul cu cateva ore inainte de culcare.
Poti incerca sa schimbi locul in care dormi. De exemplu, daca de obicei dormi in dormitor, incearca sa dormi pe canapea in sufragerie. Sunt oameni care devin anxiosi cand intra in dormitor si se asaza in pat, din cauza ca isi amintesc de alte nopti in care n-au putut adormi.
Daca ai lucruri care te ingrijoreaza, cauta sa nu le tii in tine si sa le discuti cu parintii sau cu prietenii.
Poti incerca sa citesti cateva pagini dintr-o carte care iti place inainte de culcare. Ar putea sa ti se faca somn citind.

| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Si eu sunt in tro situatie asemanatoare nu poat adormi repede adorm greu si daca incerc sa ma culc mai repede ma fatai toata noaptea plus ca tarzitul de dimineata e un chin pentru mine

| Cristian86 a răspuns:

Fă o programare la medicul de familie. Pentru început Îți prescrie niște pastile... ceaiuri etc. Poate faci și niște analize!
Dacă nici așa nu se rezolva problema te trimite la psiholog!

| DrBianca a răspuns:

Vorbeste cu medicul de familie. Te poate îndruma in functie si de alte simptome către un specialist. Poate fi si o problemă endocrinologica, dar și ceva legat de psihicul tău (daca ai suferit o traumă, daca esti stresata). Cel mai bine este sa discuți cu un medic care va încerca să afle o cauza exactă prin câteva întrebări, poate chiar analize hormonale.
De exemplu, hipertiroidismul produce insomnii. Ai nevoie de mai multe investigatii.

| Andreeaioan115 explică (pentru DrBianca):

Ce fel de analize trebuie sa fac? Te rog ajuta-ma

| DrBianca a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu iti pot raspunde la mesajul privat din pacate, am contul de prea putin timp.
Pentru tiroida, de baza sunt: TSH, free-T3, free-T4. Plus o ecografie tiroidiana. Un endocrinolog iti va pune si cateva intrebari legate de alte simptome, va încerca să descopere dacă nu cumva este o altă cauză, nu neapărat endocrinologica pentru a te putea îndruma spre alt medic dacă este nevoie.
Încerca să vorbești si cu medicul de familie, sa ii spui ce ti se întâmplă. Te poate îndruma.

| Andreeaioan115 explică (pentru DrBianca):

Am făcut analiza TSH și medicul mi-a zis sa nu îmi fac griji ca este totul ok. Oare care este cauza ca nu pot sa dorm atâta timp? Dacă nu o sa dorm ok niciodată? Deja îmi fac mari griji. Vreau sa trăiesc ca un om normal.

| Andreeaioan115 explică (pentru DrBianca):

Este obligatoriu sa le fac pe toate trei?

| DrBianca a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Ar ajuta si celelalte 2, pentru ca sunt hormonii secretati de tiroida. TSH este secretat de hipofiza (o glanda care practic controlează majoritatea celorlalte glande din corp) si el stimulează secretia de hormoni tiroidieni.
Cel mai mult te-ar ajuta sa mergi la un endocrinolog, care iti va recomanda analize pe baza a ceea ce îi răspunzi tu la intrebarile pe care ti le va pune.
Exista posibilitatea desigur sa nu fie o problemă de la tiroida, dacă TSH e bun.

| Andreeaioan115 explică (pentru DrBianca):

Atunci de ce nu pot sa dorm noaptea? Ce sa fac? In luna Ianuarie mi-am făcut ecografie la tiroida și nu mi-a găsit noduli. Deci sa stau liniștita sau sunt necesare și celelalte analize?

| DrBianca a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Dacă e ok tiroida ecografic + TSH, e foarte bine.
Încearcă să iei niste suplimente cu melatonina, te pot ajuta. Cred ca un psihoterapeut te poate ajuta sa descoperi de unde pornesc problemele si te poate invata cum sa lucrezi cu psihicul tău astfel încât să te simti mai bine si sa iti recuperezi somnul si odihna.

| Andreeaioan115 explică (pentru DrBianca):

Am dureri ușoare în zona gâtului și puțin vocea este schimbata+insomnie, eu sunt destul de calma.

| BuBBlesykeSs a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Du te la un psiholog ca problema ta acolo este, nu te fac nebună doar gândesti prea deep