| Andreeaioan115 a întrebat:

Vreau sa spun că sufăr de insomnii cronice timp de 3 luni. Sincer în ultima perioada am fost destul de relaxata, însă nu reușesc să dorm. As vrea sa vă întreb daca o să îmi mai recuperez somnul vreodată? Azi nu am putut sa dorm deloc, am 18 ani peste 5 zile. Am nevoie de ajutor. Cum aș putea să rezolv aceasta problema? Simt că nu mai sunt un om normal.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu știu un lucru.
De ce avem nevoie ca să putem trăi.
Aer, respirație.
Apă.
Mâncare.
Somn.
Somnul este necesar sistemului nervos ca să se odihnească și să se autoregleze. Dar, tot așa cum inima nu încetează să bată pe tot parcursul vieții, tot așa activitatea creierului nu încetează niciodată. Doar că în timpul somnului trece în alt regim. Este redusă la minim activitatea de contact cu mediul. Dar în timpul viselor de somn paradoxal, creierul lucrează foarte intens și face niște auto reglări încă neînțelese de știință. Astfel omul nu poate trăi fără să doarmă. Dar dacă te deprivezi voluntar de somn de exemplu, în momentul revenirii somnului, creierul visează mai mult decât de obicei. De asemenea în timpul zilei în mod inconștient trecem prin perioade foarte scurte de funcționare a creierului de câteva secunde sau mai mult în care practic dormim. Astfel, insomnia propriu zisă dacă totuși stai în pat, nemișcat, înseamnă de fapt un somn dereglat, care doar este resimțit ca nesatisfăcător, nemulțumitor. El denotă o stare de alertă din motive necunoscute. Această stare este puțin probabil să dureze nelimitat, să devină cronică, astfel cu mare probabilitate este pasageră.

13 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Ai luat ceva pentru asta? melatonina este foarte buna, se ia de la plafar

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Somnul este un porumbel. Dacă alergi după el. zboară. Dacă îi oferi grăunțe, vine și ți le ciugulește din mână, cu condiția să nu îl sperii. Sunt multe feluri de insomnie cu multe cauze.
O rezolvare parțială este aceasta. Să te așezi în pat la ora 22 și să elimini iluminarea artificială și să închizi ochii. Deprivarea senzorială care urmează este parțial echivalentă cu somnul. Lasă gândurile să curgă, nu lupta cu ele, asta accentuează insomnia, efortul de a adormi te ține treaz.
Apoi, citez. Cel mai extraordinar medicament este mișcarea. Să ieși la iarbă verde, cum se zice, la prins fluturi, să asculți cum crește iarba. și cu și fără motiv.

| Andreeaioan115 explică (pentru sadrian46):

Mulțumesc pentru acest răspuns frumos.Crezi că o să îmi treacă aceste insomnii? Nu pot sa adorm și gata. Am 18 ani.

| sadrian46 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Eu știu un lucru.
De ce avem nevoie ca să putem trăi.
Aer, respirație.
Apă.
Mâncare.
Somn.
Somnul este necesar sistemului nervos ca să se odihnească și să se autoregleze. Dar, tot așa cum inima nu încetează să bată pe tot parcursul vieții, tot așa activitatea creierului nu încetează niciodată. Doar că în timpul somnului trece în alt regim. Este redusă la minim activitatea de contact cu mediul. Dar în timpul viselor de somn paradoxal, creierul lucrează foarte intens și face niște auto reglări încă neînțelese de știință. Astfel omul nu poate trăi fără să doarmă. Dar dacă te deprivezi voluntar de somn de exemplu, în momentul revenirii somnului, creierul visează mai mult decât de obicei. De asemenea în timpul zilei în mod inconștient trecem prin perioade foarte scurte de funcționare a creierului de câteva secunde sau mai mult în care practic dormim. Astfel, insomnia propriu zisă dacă totuși stai în pat, nemișcat, înseamnă de fapt un somn dereglat, care doar este resimțit ca nesatisfăcător, nemulțumitor. El denotă o stare de alertă din motive necunoscute. Această stare este puțin probabil să dureze nelimitat, să devină cronică, astfel cu mare probabilitate este pasageră.

| Donsavas a răspuns:

Ai nevoie de medicatie. În timp, te vei invata si fara. Deocamdată ai nevoie de pastile pana iti faci un program de somn.

| Andreeaioan115 explică (pentru Donsavas):

Daca nu o sa îmi mai recuperez niciodată somnul? O să mor? crying((

| Donsavas a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu. Medicatia te va ajuta sa dormi

| wildthing a răspuns:

Ai incercat sa faci cat mai mult efort fizic? De exemplu nu reusesti sa dormi un pic mai mult nici daca iesi sa alergi pana aproape de epuizare?

| Andreeaioan115 explică (pentru wildthing):

Nu pot sa dorm nici daca fac efort fizic.Sunt deja terminata, nu pot sa dorm normal timp de 3 luni? O sa trăiesc așa?

| wildthing a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu are rost sa te consumi si sa-ti pui intrebari prapastioase de genul "O sa traiesc asa?" pana nu mergi la un medic sa vezi exact ce ai. Pana afli un raspuns de la un specialist, incearca sa fii relaxata si nu-ti face griji dinainte pentru ceva care poate nici nu e grav; nu te ajuta cu nimic sa anticipezi si sa stai cu inima cat un purice.

| răspundtot a răspuns:

Salut, starea ta de insomnie, cu toate că și eu sufăr de insomnie, e indusă de incertitudinea generală și griji. Ai 18 ani, urmează să mergi la facultate, dar se închid, fie și temporar, dar cel mai bun remediu pentru insomnie este să te uiți în oglindă, să te pupi de noapte bună : noapte bună frumoaso, te pup deșteapt-o apoi pune capul pe pernă și dormi oarecum în poziția fătului

| Cristian86 a răspuns:

Identifici ceva ce ar fi putut duce la asta? Care este fondul pe care a debutat?
Cel mai bine e sa apelezi la un medic!
Sănătate!

| Andreeaioan115 explică (pentru Cristian86):

Totul s-a intamplat după un stres prin luna ianuarie, de atunci mi-am pierdut somnul. Daca o sa trăiesc așa? Îmi fac deja griji...

| Cristian86 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

O sa trăiești așa dacă nu apelezi la medic! happy până atunci evita cofeina, fă mișcare, ultima masă să fie cu suficient timp înainte de culcare Etc.