| domnulminer a întrebat:

Salut, am jucat fotbal. si am nimerit cu dintele din fata, dreapta in frunte la unu. si mi s-a deplasat unpic in spate, am facut radiografie dentara si mi s-a spus ca nu e fractura, doar s-a deplasat in spate, a zis ca sa il las asa, sa nu-l folosesc in jur de o saptamana si ca o sa revina singur. Este sigur ca o sa revina dintele sau, nu o sa se intample nimic?, as putea grabi procesul prin impingerea cu limba sau cu degetul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Cel mai bine este sa-l lasi in pace, daca il misti atunci slabeste parodontul (tesutul din alveola dentara care tine dintele) si o sa inceapa sa ti se miste dintele mai tare, poate chiar sa-l pierzi.

1 răspuns:
| AndrewThinks a răspuns:

Ar fi bine sa-l lasi in pace momentan. Daca nu te doare cand dai cu limba de el atunci s-ar putea sa nu fi patit nimic serios. Daca este deplasat usor poate reveni, nu incerca sa-l misti ii poti face mai rau. Cum recomanda si TPU fa ce iti spune doctorul dar ai grija ca si doctorul sa stie ce face.