| robert197 a întrebat:

Salut, am limba alba de cateva zile, mentionez ca nu fumez, nu beau alcool (rar), nu am dureri in gat cand inghit, am doar un gust amar cateodata. Limba este crapata pe mijloc, cred ca asa a fost mai mereu dar am citit unele lucruri si cica n-ar fi normal. Imi trecuse albeata din ce am vazut, pana in seara asta cand am vazut ca pe spate s-a pus albul si pe laterale, in spate se vad punctele, adica papilele, care par a fi iesite putin (am dat cu lingura sa vad daca se ia albeata, putin totusi), mentionez faptul ca tot in seara asta am consumat un Hell, bautura energizanta, oare de la aceasta poate fi problema? Sunt constient ca da, poate face rau la fiere, iar in general mi se s-a spus ca ar putea fi doar fierea. Am mai avut zile pana acum cand am avut limba alba, dar la fel tot de la fiere mi se spune, poate fi si de la ulei? In general mananc mai prajit, insa n am avut stari de greata sau sa-mi fie rau gen. Deci, dureri in gat n am, in afara de albeata si cateodata amar, nimic. Ce spuneti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Nu o spun cu rautate insa iti recomand sa iti periezi dintii macar de doua ori pe zi. Ii ceva normal sa mai sari peste perieri in unele zile insa nu-ti face un obicei din asta. Nu de alta insa un dentist ii mai scump ca un tub de pasta de dinti si o periuta, nu o sa-ti pice bine deloc cand ajungi la el si o sa-ti trebuiasca numai plombe, extractii si asa mai departe...

4 răspunsuri:
| Invictusman a răspuns:

Bună! S-ar putea sa ai probleme digestive, probleme la intestinul gros, probleme cu fierea,
acumulare de toxine.
Alte cauze : igiena orala precara, fumatul, consumul de alcool în mod excesiv, inflamații, infecții, traumatisme sau boli autoimune.
Ar trebui sa consulți un gastrolog, sa faci investigații la tractul digestiv pana la colon.
Ar trebui sa renunti la unele alimente precum lactatele, mezelurile și dulciurile din comerț.

De regula "limba încărcată " indica probleme cu stomacul, trebuie sa fi atent la alimentație.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Am cautat in engleza pe google si zice ca esti pe moarte laughing apropo, tu iti speli limba cu periuta de dinti macar odata pe saptamana? Incearca, poate dispare din albeata si gust.

| robert197 explică (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Nu ma spal foarte des pe dinti, insa da, ma spal cam de 2-3 pe limba pe saptamana laughing

| robert197 explică (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Dupa ce am mancat, s-a curatat in proportie de 90% albeata.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru robert197):

Nu o spun cu rautate insa iti recomand sa iti periezi dintii macar de doua ori pe zi. Ii ceva normal sa mai sari peste perieri in unele zile insa nu-ti face un obicei din asta. Nu de alta insa un dentist ii mai scump ca un tub de pasta de dinti si o periuta, nu o sa-ti pice bine deloc cand ajungi la el si o sa-ti trebuiasca numai plombe, extractii si asa mai departe...