| LlamaWSS a întrebat:

Salut.Am mare nevoie de ajutor de lavoisad. Recent(aprox acum 20 zile) am consumat droguri etnobotanice(am fumat).Nu stiu exact ce erau dar am fost pacaliti ca e marijuana si ulterior de la simptome am aflat ca nu. Dupa primele fumuri am simtit o stare de bine, dupa care a inceput sa creasca pulsul, inima batea foarte tare si ameteam.Am ajuns acasa cat mai repede, pupilele erau dilatate si aveam vene rosi pe ochi.Inima mi-a batut extrem de tare cam 6-7 ore si nu am putut dormii, i-am spus mamei ca am consumat vin rosu cu energizant ca sa nu-i las de banuit. Pulsul parca nu mai scadea asa ca mama mi-a dat algocalmin si jumate de somnifer. Abia adormisem.Cand m-am trezit m-am simtit mult mai bine dar tot cu pulsul ridicat.Simptome mai am, n-am slabit n-am patit nimic nu-mi dau filme nu tremur nu vad nimic sunt intreg dar singura problema ar fi tensiunea. Obosesc foarte repede, nu pot sa beau cafea sau sa fumez tigari normale ca mi creste tensiunea.Inclusiv azi la sala am alergat 10 minute si ma refer alergat foarte incet, pana si un baiat mai plinut langa mine alerga mai repede.Din moment ce au fost doar cateva fumuri si nu voi mai repeta aceasta, are rost sa ma duc la medic? In cat timp are trebui sa dispara acest simptom? Ce as putea face sa ma "detoxific"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Knu a răspuns:

Paaai, pentru inceput, tensiunea si ritmul cardiac (pulsul) sunt 2 lucruri diferite. Nu cred ca ai tensiunea marita, ci pulsul. Asta poate fi si din cauza ca esti tu panicat si te agiti. Poti consuma mai mult lapte, asta ajutand la "detoxifiere", laptele fiind un "neutralizator" destul de bun. De asemenea, iti poti lua de la farmacie niste Persedon, este din extract de plante si te va ajuta sa te linistesti si sa dormi mai bine. (incearca sa eviti laptele pentru 1-2 ore cand il iei pentru ca ii taie din efect)

| alex0297 a răspuns:

Salut!
Avand in vedere ca simptomele inca persista la 20 de zile distanta nu este ok. Cred ca ar fi bine sa mergi la urgente ca sa depisteze exact ce ai fumat, in mod normal la psihiatrie se fac aceste detoxificari dar din pacate nu prea cred ca spitalele noastre de psihiatrie au echipamentul necesar pentru a depista substanta activa. Ar fi bine sa iti faca un medic un consult general, sa vada daca exista afectare cardiovasculara, hepatica sau pulmonara.

| LlamaWSS explică (pentru alex0297):

Singurul simptom care persista este pulsul putin ridicat.Crezi ca este necesar consultul?

| alex0297 a răspuns (pentru LlamaWSS):

Nu stiu sigur ce sa iti spun. Mergi si roaga-l pe medicul de familie sa te trimita la analize periodice. Si daca apare ceva in neregula pe ele ar trebui sa ii spui de acest eveniment. E mai bine sa fii sigur ca nu e nimic si sa mergi degeaba decat sa patesti ceva.