| zharmas a întrebat:

Salut, am mers timp de 3 luni pe jos intre 7-10 km pentru a slabi iar de 5 zile m-am apucat de alergat. Prima zi am alergat 13 minute, a 5 a zi am alergat 20 min bineinteles cu pauze. Am 115 kg de la 130 este indicat sa alerg la greutatea mea? Am 14 ani, ma consider tanar si ca pot alerga sincer. Intreb asta ca sa stiu daca pot pati ceva la genuchi. Ma cam dor gambele dupa antrenament pe timpul zilei, a 2 a zi cand incep sa alerg nu mai ma doare nimic si am o energie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Este un inceput bun. Cerealele sunt ideale, dar foloseste-le cu lapte de soia. Iar carnea sa fie fiarta pentru ca sa ramana fara grasime.
Cauta sa sari peste masa de seara. Sau consuma 1-2 fructe.
Este normal sa apara dureri dupa un efort. Aici trebuie sa iti dai seama ca durerea sa nu fie de la suprasolicitare. Solicitarea este buna, sanatoasa; dar suprasolicitarea nu este sanatoasa.
Mult succes si sanatate!

| Sn4k3 a răspuns:

Este posibil daca exagerezi. Daca crezi ca te suprasoliciti, poti sa mai reduci. Nu trebuie sa faci numai cardio, poti face si fitness(calistenice, exercitii cu greutati) etc, sa arzi niste calorii in plus si sa faci si niste muschi, nu numai sa slabesti. Cea mai importanta e dieta, degeaba faci sport daca nu ai o dieta buna, deci ai grija acolo. Bafta!

| zharmas explică (pentru Sn4k3):

Cum am raspuns si mai sus am spus ca mananc 1500 kcal fara dulciuri / prajeli / sucuri / fast food/ am elimat totul. Iti dau un ex de meniu pe 1 zi. Dimineata cereale cu lapte, dupa 2 ore plec la alergat vin acasa stau 15-20 minute beau apa dupa mananc 2,, castroane'' de supa cu 2 feli de paine si 100 g carne de pui fiarta. Si seara mai mananc o salata cu piept de pui fript sau orez fiert cu 2 feli de paine. Sau chiar supa depinde de zi.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mai ia si cate o zi pauza.

| Goete a răspuns:

Timp de 3 luni intre 7-1o km, pentru a slabi... In cel mau bun caz inseamna 10000 metri in 90 zile, deci 1000 m in 9 zile... nici 100 de metri pe zi si cu asta sa slabesti?
Ai, limba romana; daca am stio sa exprimam ceea ce avem in minte!
- mai departe nu m-am obosit sa citesc

| zharmas explică (pentru Goete):

Nu inteleg fram ce vorbestii tu acolo sincer dar esti pe langa subiect. 7-10 km? fram alearga tu cu 115 kg atat. Alerg intre 2, 5-3 km pe zi. Si am inceput de 5 zile.

| supadeceapa a răspuns (pentru zharmas):

Conteaza si ce mananci.

| zharmas explică (pentru supadeceapa):

1500 kcal pe zi nu mananc dulciuri prajeli sucuri, mananc ce e sanatos. Iti dau un exemplu ce mananc dimineata cereale cu lapte - 450 kcal stau o ora jumate si plec la alergat. Prima data fac incalzirea (15m pe jos) dupa incep sa alerg alerg cate 3-4 minute pauza 1 minute iar pauza fiind mers mai vioi si tot asa. Dupa 20 minute simt ca ma doare ficatul si nu mai alerg. Adica inseamna ca atat a putut organisum pana prind rezistenta. E si normal am doar 5 zile. Ma duc si maine si poimaine fac pauza de la alergat si fac doar cei 6000 pasi.

| Eusuntoana a răspuns (pentru Goete):

La tine si matematica si si romana: copilul a mers pe jos in fiecare zi, timp de 3 luni, intre 7 si 10km, nu 100m

| Goete a răspuns (pentru Eusuntoana):

Daca timp de 3 luni, faxi max 10 km, in 90 de zile faci 10. 000m, deci in 9 zile 1.000 m, rotunjit faci 100m pe zi.
E la mintea cocosului
Copilul - daca e copil - a spus ca timp de 3 luni a mers intre 7 si 10 km, in nici un moment nu a spus ca a mers zilnic aceasta distanta.
Asa ca, ti-ai ales bine numele

| Goete a răspuns (pentru zharmas):

Fram fram fram?
Citez ce ai scris:
"Salut am mers timp de 3 luni pe jos intre 7-10 km pentru a slabi"
asta inseamna - am scris gresit nu aproape, ci ceva mai mult de 100m pe zi.
Daca nu intelegi, e din cauza capacitatii reduse si nu e vina ta

| Eusuntoana a răspuns (pentru Goete):

100 de metri faci cand te invarti prin casa dimineata.

| Goete a răspuns (pentru Eusuntoana):

Exact. Despre asta vorbesc