| Masculina a întrebat:

Am nevoie de un sfat. Cand am fost mic, 6-8 ani, mi-am rupt clavicula de doua ori. Acum, la 21 de ani, m-am gandit sa merg la sala de forta sa cresc putin in masa musculara. Am fost la medic si mi-a spus ca pot sa incerc sa fac sala dar, cu greutati mici. De o saptamana fac sala si cand ma antrenez in zona pieptului, simt un mic discomfort in zona claviculei. Oare e doar o chestie de acomodare? Mentionez ca nu am mai facut sport. Ce sfat imi dati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

E prescrisa de mult. Probabil ca medicul nu a vrut sa se complice sa riste si ti-a dat un sfat prudent - cam prea prudent.
Imediat dupa ruptura se recomanda reabilitare. Daca nu i facut asa ceva e posibil sa se fi vindecat cu ceva deformatii, de unde si senzatiile (daca nu sunt doar interpretari cauzate de teama).
Ar trebui totusi sa faci exercitiile progresiv in privinta incarcarii, ca sa apuce sa se fomeze si ceva muschi si sa te acomodezi tu insuti cu tehnica exercitiilor.
La o senzatie de jena clara si persistenta la umar (nu legat de mersul la sala) poate ar cere o examinare de catre un ortoped ca sa vada ca totul e asezat cum trebuie dupa fractura. In rest. voie buna!

| ALGator a răspuns (pentru ALGator):

In plus: ruptura de clavicula se vindeca foarte bine la copii. La varsta adulta nu mai exista riscuri. S-ar putea sa ramina vreo protuberanta dar nu risc sa se rupa din nou.

1 răspuns: