| cosmin986522 a întrebat:

Am 18 ani si merg la sala de aproape 2 ani cu mici pauze. IN forta am crescut destul dar in masa musculara putin.Am luat si proteine dar tot in forta am crescutsad.De ce nu cresc si in masa musculara?

17 răspunsuri:
| oOoRubyoOo a răspuns:

Principala cauza ar fi dieta.Cate kg ai luat in acesti 2 ani?
Ia mai multe calorii decat arde corpul pentru a creste.
Trebuie sa iei caloriile din:
-proteine(carne,oua,lactate,peste
-grasimi(ulei de masline,avocado,alune,nuci, oua)
-carbohidrati pentru energie (fulgi de ovaz, orez, paste, cartofi)

A 2-a cauza ar fi pentru ca esti in crestere iar corpul partitioneaza nutrientii spre lucruri mai importante gen oase, organe decat spre a avea tu 70 de cm in brat

A3-a cauza ar fi un genetic prost

O alta idee este ca, o crestere mare in forta nu inseamna si o crestere mare in masa musculara.
Bineinteles este imposibil sa impingi 120 de kg sau sa faci indreptari cu 150 kg si sa ai brate de 25 de cm.Deci odata cu forta vei castiga si in masa insa nu in masuri egale.

Ai putea sa schimbi sau sa ciclizezi numarul repetitiilor
5-8
6-10
8-12
10-12
12-15

Si am mai citit ca ai luat "proteine", incepatorii nu isi dau seama ca acele proteine le poti lua din mancare si dau aceleasi rezultate, nu sunt steroizi si chiar daca ar fi, fara o dieta buna tot nu ai creste.

| alin334 a răspuns:

Problema e relativ simpla, eu am 16 ani 1.85 si 70kg, am facut sala cateva luni si kick-boxing, am crescut in 2 luni fara protenine cat au crescut altii intr-o luna cu proteine, eu zic ca prima data cand mergi la sala e mai bine sa faci cu antrenorul, ca sa cresti in masa musculara trebuie sa faci repetari multe cu greutati mici, majoritatea exercitiilor se fac pe negativ daca nu stii ce insemna contacteaza-ma pe mess tongue fire_fort iti explic acolo tongue

| Cosmin86 a răspuns (pentru alin334):

Nu ai crescut fara proteine, ca fapt divers fara proteine MORI laughing
Proteinele se gasesc in carne, lapte, branza, oua, se mai gasesc in soia, fasole si alte alimente happy

| Asan_Olgun_1980 a răspuns (pentru alin334):

'' ca sa cresti in masa musculara trebuie sa faci repetari multe cu greutati mici''. Fals!

| alin334 a răspuns (pentru Asan_Olgun_1980):

Man la inceput asa facihappy daca tu esti nou la sala te duci si faci 5 repetari cu o gantera de 15 ai facut fix... cresti in fortahappy

| alin334 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ma scuzi, nu am scris corect proteinele sintetice(din comert) mai bine sefu'?

| Cosmin86 a răspuns (pentru alin334):

Da, dar ar trebui sa stii ceva despre ele.
- tot din mancare sunt obtinute, nu exista proteine sintetice. pe fiecare scrie din ce e facuta ( lapte, zer, albus de ou, etc. ), sunt practic mancare concentrata
- alea sunt doar ca sa obtii necesarul proteic de 1.5 - 2 grame de proteina / kilogram corp, daca ai o alimentatie praf degeaba iei proteine, si eu cunosc oameni care au luat gramezi de cutii si sunt firavi, proteinele din comert NU te umfla
- suplimentele conteaza cel mai putin si au efect doar cand ai alimentatia + antrenamentul puse la punct

| alin334 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu am incercat inca, pot avea si efecte nocive proteinele din comert? eu fac kick-boxing si mi-au fost interzise

| Cosmin86 a răspuns (pentru alin334):

Sunt si oameni care fac sport si nu folosesc, un produs de calitate ( avizat ) nu are efecte secundare. Rolul lor este sa te ajute sa-ti asiguri necesarul proteic pentru a creste in masa musculara ( 1.5 - 2 grame de proteina / kilogram-corp ) fara sa-ti fortezi stomacul ( cand ajungi la un anumit nivel o sa ai nevoie de 7-8 mese pe zi si atunci iti fortezi stomacul ).

Acum, cand cresti in masa musculara cresti si in greutate, poti sa ai 100 de kg de muschi fara grasime ( cu patratele si tot tacamul ). Chestia la tine este ca daca faci kickboxing competitional si cresti in greutate ( din cauza masei musculare ) e posibil sa nu mai poti participa la categoria ta si sa te trezesti in alta categorie pentru care nu esti pregatit happy
In afara de asta, nu vad alt motiv. Si eu am facut kickboxing, in prezent fac doar sala.

P.S. : suplimentele cu proteine mai au si calciu si vitamine pe langa ( depinde de produs ) si sunt mai sanatoase decat 90 % din porcariile care le luam din comert ( ex. sucuri, salam, ciocolata, etc. )

| Asan_Olgun_1980 a răspuns (pentru alin334):

Daca tu zici., poate tu stii mai bine.

| alin334 a răspuns (pentru Cosmin86):

As dori sa-mi recomanzi si mie un produs, calciu si vitamine consum separathappy

| Cosmin86 a răspuns (pentru alin334):

Eu folosesc : http://www.megaproteine.ro/Proteine/Dymatize-Elite-Whey-Protein-2-200g/
De asemenea, un produs foarte popular este :
http://www.megaproteine.ro/Proteine/ON-100-Whey-Gold-Standard-2-27-kg/

Daca vrei mai ieftin, poti incerca proWhey de la pro nutrition.

| Cosmin86 a răspuns:

Ar trebui sa ne arati programul tau de antrenament si alimentatie ( cate mese ai pe zi si in ce constau ele )

| P1x3lMD a răspuns:

Incearca mai intii sa te igrasi putin.iar apoi sa te apuci de antrenamente, ca sa ai ce transforma in masa muculara

| Cosmin86 a răspuns (pentru P1x3lMD):

NIMIC nu se transforma in masa musculara, o celula NU se transforma in alt tip de celula

| downdl a răspuns:

Se zice ca Forta = Masa dar tu probabil te incadrezi in tipul somatic Ectomorf e complicat sa ei in masa musculara daca esti Ectomorf dar cu un program bine pus la punct adica antrenament scurt ( pentru a nu face risipa de energie) si intens plus proteine de calitate dar si carbohidrati in cantitati suficiente. bine acum nu o sa ai niciodata cresterea unui Mezomorf indiferent cat de bine te-ai antrenena.
a si baiatul care a spus mai sus sa incerci sa te ingasi putin. sa stii ca are dreptate. mananca, mananca si iar mananca asta ar fi unul din secretewinking