| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani și am o durere de încheietura.
La câteva ore dupa ce dau la sac când îndoi mana ma doare sau dupa ce fac flotări. Credeți ca am ceva grav la încheietura? Ținând cont ca o perioada destul de mare am dat fără mănuși in para de box.
Sa continui antrenamentele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

O perioada (minim o saptamana-doua) ar trebui sa întrerupi cu totul antrenamentele. Nu e o problema serioasa, dar poate deveni, daca continui sa suprasoliciti încheietura. Trebuie sa ii dai timp sa se refacă. Nu o faci acum, s-ar putea mai tirziu sa fii obligat să o faci, pe mai multe saptamini, și cu un interesant accesoriu numit ghips.
Daca nu trece nici dupa pauza, e indicat sa mergi la medic, poate fi ceva grav.
Și încă ceva: fiind în perioada de creștere, a formării oaselor, ligamentelor și mușchilor, ceea ce faci acum contează enorm pentru întreaga viață. Daca nu ai grija sa rezolvi problema, s-ar putea ca întreaga viață să ai încheietura sensibila. Ai grija de ea!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu se pot continua antrenamentele, fiindca tu esti foarte micut de varsta si oasele tale sunt in crestere, incheieturile sunt fragile...deci nu este cazul sa continui sa mai lovesti sacul sau sa faci flotari.
Fa un alt tip de sport, care nu-ti solicita ata de mult si de intens incheiturile!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă te doare încheietura, se recomandă mișcări care să nu o solicite. Ori loviturile sunt șocuri care cauzează micro traumatisme. Flotările aplică pe incheietură o greutate prea mare. Astfel poți continua antremanentele cu solicitări mai reduse și apoi să mărești treptat sarcina.

| blackann a răspuns:

Mergi la doctor.

| DovleacTurbat a răspuns:

Profesioniștii se antrenează cu mănuși și protecții pentru încheieturi și coate, tu ce crezi?

| DovleacTurbat a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Ia ți pauză, iar daca vrei sa te reapuci, ia ți protecții+ încălzire multa înainte.