| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 14 ani și fac antrenamente de box acasă, de când m-am apucat de sport (7/8 luni) m-am accidentat la încheietura dreapta de vreo 6/7 ori si la încheietura stânga 1 data, nu prea am luat in seama pentru ca in 3/4 zile îmi trece, acum am o sensibilitate la încheietura dreapta, adică ma accidentez mai repede, credeți ca este ceva grav?
Va rog sa ma lămuriti (nu doresc răspunsuri de genul: du-te la medic!)
Țineți cont ca atunci când ma accidentez ma doare încheietura când pun mana in poziție de flotare sau când pun pumnul in semn de like.
Nu știu dacă sa o consider accidentare pentru ca mai am prieteni care sunt de seama cu mine și le trece durerea mai repede (1/2 zile) și ei continua antrenamentele.
Credeți ca este ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ar trebui sa faci asta la o sala de box. Cu un antrenor. De-aia te accidentezi, ca faci acasa, dupa capul tau.

| Violleta2022 a răspuns:

Asta este semn ca esti prea mic si incapabil sa practici boxul sau floratile in pumni.

Daca accidentul tau este grav sau nu iti poate spune numai un medic, in urma unei radiografii.
Ca esti tu mic prostut si incapatanat sa mergi la medic, este alta poveste, dar cand vei avea dureri cumplite si vei lesina de durere, cu siguranta vei alerga tu la medic si vei invata ca nu te ajuta incaptanarea, si nu obtii nimic in viata cu ea.

Hai cu sanatate si mai ales cu intelepciune!

Răspuns utilizator avertizat