| Vindicate a întrebat:

Am niste dificultati cu piciorul drept, mai exact la articulatia( sau incheietura sa-i zic?) de la picior. Nu pot sa-l ridic tare si nici pentru mai mult de 5-6 secunde. Am problema asta de mult timp dar nu mi-a pasat pana nu am inceput sa conduc; mi-e greu sa tin priciorul ridicat pe pedala cand stau cu scaun mai aproape de volan ( si nu vreau sa imi las scaunul mai in spate pentru ca nu-mi place.). Am incercat sa caut pe net dar nu am gasit cazuri asemanatoare dar imi da doar cazuri legate de genunchi. De asemenea cand imi" strang" degetele de la-picioare, la piciorul drept nu se pot strange ca la cel stang. E ca si cum sunt blocate. Oare trebuie sa ma consul cu cineva in aceasta specialitate? Pentru ca e clar pentru mine ca nu-i de loc in regula. fata de piciorul stang, dreptu zici ca e second handlaughing. daca incerc sa il ridic mai mult de 6 sau 7 secunde zici ca am febra musculara si ma dor muschii in zona. In schimb, cand alerg sau fac alte activități, nu ma deranjeaza.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DavidoffUser a răspuns:

Pai de la pulpa pleaca ca-s conectate. Poate sa fie si de 10, nu conteaza,o data ce e stransa asa ramane pana ii faci stretching,iar in efort foarte mare, sprint + alergare+ sprint +schimbari de directie etc, faci ruptura musculara fara indoiala si e nasol ca de vindecat se vindeca singura,dar te doare,ai crampe mai mereu, e nasol...
Stabilizarea piciorului in mers/alergare o fac muschii femurului si ai genunchiului impreuna cu ligamentele acestuia + muschii pulpei + ligamentele gleznei si muschii adiacenti ai talpii. Daca e ceva dereglaj muscular,simti o oboseala, o "strangere", simti ca ceva nu e-n regula, musculutara trebuie "intinsa" prin stretching si tonifiata.
Daca nu te-ai lovit la fotbal sau nu ai avut rupturi musculare sau intinderi nasoale de ligamente cum am patit eu pe la genunchi, glezna si triceps femural, esti in regula cu cateva exercitii de stretching si intarirea musculaturii piciorului (de la glezna pana la fund ca si acolo avem gluteul care-i foarte important).

3 răspunsuri:
| DavidoffUser a răspuns:

Ai pulpa dreapta "stransa" daca zici ca in alergare nu simti dureri de glenza, genunchi sau sus, pe biceps, triceps femural.
Fa niste streching la pulpa si ridicari in varfetele picioarelor.Vezi pe Youtube.
Calf streching si calf strenghtening si fa si niste exercitii de flexiunea gleznei.
Ankle stretching si ankle strenghtening.
Te vor ajuta.
Ai si crampe sigur, cateodata.
Eu faceam la fotbal, tot la dreptul, din cauza "strangerii" musculaturii in zona aia cand nu ma incalzeam cum trebuie.

| Vindicate explică (pentru DavidoffUser):

Salut, nu cred ca la pulpa e problema DEȘI cand imi incord glezna, ma doar acolo. Problema persista de vreo 5 sau 6 ani, nu i-am dat atentie pana azi.

| DavidoffUser a răspuns (pentru Vindicate):

Pai de la pulpa pleaca ca-s conectate. Poate sa fie si de 10, nu conteaza,o data ce e stransa asa ramane pana ii faci stretching,iar in efort foarte mare, sprint + alergare+ sprint +schimbari de directie etc, faci ruptura musculara fara indoiala si e nasol ca de vindecat se vindeca singura,dar te doare,ai crampe mai mereu, e nasol...
Stabilizarea piciorului in mers/alergare o fac muschii femurului si ai genunchiului impreuna cu ligamentele acestuia + muschii pulpei + ligamentele gleznei si muschii adiacenti ai talpii. Daca e ceva dereglaj muscular,simti o oboseala, o "strangere", simti ca ceva nu e-n regula, musculutara trebuie "intinsa" prin stretching si tonifiata.
Daca nu te-ai lovit la fotbal sau nu ai avut rupturi musculare sau intinderi nasoale de ligamente cum am patit eu pe la genunchi, glezna si triceps femural, esti in regula cu cateva exercitii de stretching si intarirea musculaturii piciorului (de la glezna pana la fund ca si acolo avem gluteul care-i foarte important).

| EstiSiSuntExemplu a răspuns:

Am avut și eu o problema la fel.La început nici mie nu îmi pasa.dar după am mers la doctor..Doctorul mi-a zis ca trebuia sa ma duc de la început.
Mai bine te-ai duce și tu la doctor, deși nu cred ca este grav.Mai stai 2 zile. Dacă nu îți trece du-te la doctor.