| almaz a întrebat:

Ma doare tare piciorul drept in special, de la glezna in jos și tot de la glezna in sus pana la genunchi, este o durere suportabila dar care deranjează, parca ma apasă ceva pe os\artiulatie, atunci când stau întins și vreau sa ma bag la somn și sa ma relaxez îmi amorțește foarte tare, senzația de furnici. Am deja vreo 3 luni, de la o vreme am observat ca a început și piciorul stâng sa ma doare, dar și articulația de la mâna stânga, dar totuși asta se întâmpla foarte rar, baza fiind piciorul drept. Am fost deja și pe la neurologie, reumatologie, mare lucru n-am rezolvat...propuneri? sugestii? mulțumesc pentru atenție

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| anonimg a răspuns:

Iti recomand magneziu. Dar luat din frunzele de țelină.
Iti faci o ciorba bogată din aceste frunze la care adaugi si ceapa si tot ce mai trebuie la o ciorbă. Să nu opărești frunzele mai înainte, si nici să nu te miri de culoarea verzuie.

Ai nevoie și de exerciții fizice în fiecare dimineață -exact cum ai învățat la scoală. De asemenea consumul apei ca face mult bine decât am putea crede.
Pe partea medicală recomand medicii din capitală.

| almaz explică (pentru anonimg):

Am facul analize medicale de Calciu, Magneziu, totul este ok, nu am deficienta.

| anonimg a răspuns (pentru almaz):

Rămân atunci apa, miscarea, si vizita la alti medici. O cauza trebuie să fie. Iar medicii ar trebui sa o găsească mai ușor. Unii medici sunt mai specializati decât altii. De aceea îi recomand pe cei din capitală.
Asa se procedează: când recomandarea unuia nu este satisfăcătoare, se va consulta un alt medic.

4 răspunsuri:
| kiri11 a răspuns:

Hmm, nu stiu care ar putea fi problema. In cazul durerii eu folosesc banda magnetica KneeActive, si pot spune ca ma ajuta chiar foarte mult. Am purtat-o o perioada de o luna, am renuntat vreo doua, durerea a revenit si iar am inceput sa o port. Banda este buna, acum nu stiu daca puterea magnetica actioneaza asupra durerii sau pur si simplu caldura produsa de banda. happy dar cu siguranta o recomand.

| kiri11 a răspuns:

Am citit inainte de a achizitiona aceasta banda magnetica, ca puterea campilor magnetici ajuta si in cazul altor afectiuni. De exemplu am citit un articol despre o persoana care s-a vindecat de mai multe afectiuni, in momentul in care si-a achizitionat mai multe boxe puternice care au fost asezate chiar langa pat. Boxele aveau magnteti mari, care intr-un mod sau altul au actionat din cele spuse de el, asupra starii de spirit si asupra afectiunilor. Articolul a fost interesant si destul de convingator.