| Polinco a întrebat:

Am niste lini mov/roz pe şira spinării. Cred că sunt vergeturi. Imi puteţi spune cum pot scăpa de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| cookie01 a răspuns:

Vergeturile apar in general cand cresti in greutate sau in inaltime iar pielea nu este destul de elastica si crapa. Din pacate e un proces ireversibil. Cremele care sunt in comert nu au nici un efect de indepartare, eventual de ameliorare. Poate doar chrurgical se poate, ca doar in ziua de azi orice e posibil. Singurul lucru care il mai poti face este sa le acoperi sa nu se vada asa urat. Incearca eventual sa te bronzezi putin in acea zona.

2 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Din păcate, nu poți scăpa de ele. Odată cu trecerea timpului, vor deveni albicioase și, implicit, mai puțin vizibile, dar să treacă în totalitate... nu. Nici tratamente minune nu există; există doar marketing care oferă speranțe false.
Un lucru pe care-l poți face e să previi apariția lor: să ai grijă la hidratare, la alimentație, să nu te îngrași sau să slăbești brusc. Îți poți face în fiecare seară masaj cu o cremă hidratantă.

| Caro34 a răspuns:

Prima data, tu ai linii ceea ce e o mare diferenta fata de lini. Apoi depinde locul unde le ai si ma intreb cum de stii ca-s vergeturi fiindca acestea nu prea apar pe spate decat in cazuri speciale; sa fii unul dintre ele? Daca chiar sunt vergeturi, atunci poti incerca creme specifice pentru vergeturi insa daca-s produse de purtarea diferitelor haine atunci poti incerca cu putina zeama de lamaie si bicarbonat de sodiu, tamponand de mai multe ori pe zi pana dispar. Numai bine!