| decepentruca a întrebat:

Salut! Am niste probleme la spate de ceva ani, dureri mari, datorita grasimii de pe burta care atarna.
Atunci cand folosesc un brâu, dupa ce il pun si il strang tare, imi sustine burta fixa si mai reduce din ea cum ar veni.

Intrebarea mea este:
Purtarea unui brâu strâns tare, dar care pe mine nu ma deranjeaza, pot sta asa cu el multe ore, afecteaza in timp?

Ma gandesc ca avand presiune pe el spatele in mod constant, se poate intampla ceva?

Imi e extrem de bine cu el, durerile scad semnificativ cand il port si stabilitatea mea e mai mare, ma simt mai bine, tin spatele mai drept.

Dar imi e frica ca daca il port prea mult timp sa nu afecteze.
Ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Țesutul adipos (cauza) nu dispare purtând brâul oricât de strâns. El nu dăunează, dar nici nu tratează, ci dă șoc coloanei la îndepărtarea lui. Așadar, depinzi de el până nu slăbești.

| decepentruca explică (pentru anonim_4396):

Si acel soc, afecteaza cu ceva?

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa slabesti urgent sa dai burta jos

| 1997onur a răspuns:

Trebuie sa dai burta jos mai mult o să-ți faci rău cu acel brâu

| Silviullet a răspuns:

Cauta un fizioterapeut, vezi ce spune. Nu e normal sa te doara spatele din cauza grasimii de pe burta.
Ca cauzeaza o majorare a durerii e altceva.

| decepentruca explică (pentru Silviullet):

Am facut si fizioterapie acum un an aproape, si kinetoterapie, degeaba. Aveam un inceput de scolioza, dar la radiografii nu mi-a iesit nimic in afara de asta. (spre mirarea mea..pentru ca la ce dureri aveam, de uneori trebuia sa ma opresc din mers ca sa-mi revin, puteam baga mana in foc ca e ceva neinregula)

Atunci cand ridic de burta, simt o eliberare a presiunii si ma lasa durerea, cum ii dau drumul, incepe iar durerea. De asta dau vina pe burta. Este extrem de multa grasime pe burta in comparatie cu restul corpului meu.

| Silviullet a răspuns (pentru decepentruca):

Atunci incearca sa tii o dieta (recomanda dieta rina)+ o viata mai activa

| CP16 a răspuns:

Exista 3 solutii, poti sa o iei ca pe-un sfat daca doresti.
1. slabesti, grasimea in exces pune presiune pe coloana vertebrala in special pe ulimele discuri care sustine greutatea.
2. te apuci de sala sa intaresti toata musculatura si pui accent in special pe CORE ( abdomen-spate-lombar )
3. nu faci nimic, porti corsetul si tratezi doar durerea, nu si cauza, de aici alegerea iti apartine.