| Clau737373 a întrebat:

Salut.
Am o așchie în partea dreapta a mâinii pe lângă degetul mic.
Cu ce o scot daca nu vreau cu acul sau penseta?
Unii mi-au zis cu banda adeziva sau cu apa fierbinte, help.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cu vârful unui ac este cel mai ușor (înainte de a-l utiliza, ar fi de preferat să sterilizezi vârful acului cu alcool sanitar). Ți-o poți scoate singur, cu grijă, te poți opri temporar, când simți durere. De altfel, poți ruga pe cineva apropiat, să te ajute. Dacă nu e înfiptă foarte adânc, e chiar simplu de îndepărtat. Citește și alte metode:
http://www.aflacum.ro/......-3035.html

1 răspuns:
| Ela05 a răspuns:

Cel mai simplu este cu un ac (care ar trebui să îl sterilizezi cu alcool înainte). Eu zic să o scoți înainte să ajungă să se infecteze. Fiind un corp ciudat organismul tău va încerca să îl îndepărteze și cum nu îl poate îndepărta (pentru că nu îl poate scoate singur evident) se va infecta și asta poate duce la multe alte complicații. Depinde și cât de adânc îl ai în piele. Oricum dacă tu singur/ă nu ai curajul să o scoți, cere ajutorul cuiva.
Dar încearcă să nu stai așa.
Ai grijă de tine.

| Clau737373 explică (pentru Ela05):

L-am scos miercuri cu dinții
?