| SorinelCopilu a întrebat:

Salut, am o intrebare, lentilele de vedere pot avea si culori?
Eu pana acum am purtat ochelari dar acum vine vara si ma simt confortabil cu ele vreau să-mi fac lentile. Intrebarea mea este pot sa aiba si culori pe lângă dioptrie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Poti sa ai lentile heliomate.
Ai dioptrii si, in plus, la lumina se inchid la culoare.
Se pot face lentile heliomate cu innegrire de maximum 75%.

| Andreeush a răspuns:

Există tot felul de lentile colorate însă ar trebui să vorbești cu medicul tău.
El îți va oferi mai multe informații.

| CLv a răspuns:

Din punctul meu de vedere cel mai bine ar fi sa mergi la un medic oftalmolog si sa ti spuna el toate detaliile despre lentile, culoarea lor si ceea ce te mai intereseaza pe tine. Ma gandesc ca daca te duci si intrebi e gratis. Asa ca nu ti fa probleme.