| MarkoDenis a întrebat:

Salut, am o întrebare mai ciudată, ieri mi-a căzut dintele din față, dar nu cu rădăcină, pot sa aplic adeziv gen fixodent sau corega pe dinte sa țină provizoriu până ajung la stomatolog, eu lucrez 12 ore și nu pot ajunge sub nicio formă săptămâna ce vine. Și nici sa merg știrb la muncă nu vreau. Ciment dentar nu am găsit in farmacii. Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Nu este bine. Riști să faci mai rău.

| MarkoDenis explică (pentru gabicoo):

Rau în ce sens? Ca oricum dintele e pierdut, dar sa țină pana îmi pun dinte nou, aia era ideea, sa nu merg știrb

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred că va tine dar poți încerca.
Și să-l pui doar când ești la servici, ca nu cumva să- l înghiți din greșeală când mănânci

| CLaludiu1234 a răspuns:

Nu știu cum e la tine, dar la mine la firmă mi-am luat odată câteva zile de concediu fară plată fiindca nu mi-a dat suficient medical pentru că am fost cusut la gât. Cel mai sigur e să mergi la stomatolog nu să faci ceva ce s-ar putea să-ți pară rău după aceea, ai putea să-i spui lui sefu de problema ta și
să vezi dacă poate să-ți acorde 1 zi de concediu de
odihnă, sau mai există varianta concediu fără plată în ziua aceea în care vei face programarea