| Halmarion a întrebat:

am o intrebare mai ciudata...Un umar (cel stang) este mai jos decat celalalt, stiu acest lucru deoarece am facut niste controale anuale, ce exercitii medicale stiti sau unde as putea gasi? deoarece ma ingrijoreaza acest lucru.
MULTUMESC ANTICIPAT! Fundaaa daca ma ajutati cu mare drag!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Cel mai probabil ai scolioza, am si eu si am aflat de asta tot din cauza ca aveam un umar mai jos. Sfatul meu este sa te duci la ortoped, el te va trimite sa faci niste radiografii, apoi iti va spune cat de mare este gradul de inclinatie, in functie de asta iti va recomanda sa mergi sa faci gimnastica medicala sau daca scolioza e mai avansata sa porti corset.

| Halmarion explică (pentru KellyGreen):

Cu timpul se poate agrava nu? deoarece simt niste dureri in dreptul inimii...(am crezut ca am probleme la inima, insa era un nerv,, stricat'' sa zic asa nu gasesc cuvantul sa revin, si a zis ca s-ar putea sa fie din cauza umarului...)

| KellyGreen a răspuns (pentru Halmarion):

Da, se poate agrava mai ales daca inca nu te-ai oprit din crestere se poate agrava intr-un timp foarte scurt.

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ai scolioza, asa ca du-te la un fizioterapeut si apuca-te serios de exercitii pentru spate. Fizioterapeutul iti va face programul de exercitii si te va supraveghea.

| CrazyTeenager a răspuns:

Poate fi si de la faptul ca ai carat geanta pentru scoala pe un umar, nu ai fi singurul caz, cere ajutor medical specializat pentru problema ta, pe net vei gasi doar indicatii.