| aannoonnimaa74 a întrebat:

Hei. Am o problema. Timp de 4 ani nu am bagat de seama iar acum sufar. Ideea e ca eu am 90 de kg la 1, 75m si am 16 ani(zic ca acum cat sunt tanara mai am sanse de imbunatatire), nu e normal, stiu. Vreau sa slabesc 20 de kg in vara asta. Am nevoie de sfaturi legat de cum sa fac asta. Dimineata de exemplu mancam un bol mare de cereale cu ciocolata, acum nu mai mananc cereale, ci iaurt cu fulgi de ovaz in cantitate mai mica. Problema mea sunt dulciurile, nu ma pot abtine, exagere. Pastile pentru asta nu am voie sa iau pentru ca am tensiune mare si sunt astmatica. Vreau sa ma abtin de la dulciuri, chiar vreau. Legat de miscare, vreau sa merg la sala, dar cate calori ar trebui sa ard ca sa slabesc considerabil. Am piscina acasa, cam cat timp ar trebui sa inot ca sa ard destule calorii. Va rog dati-mi sfaturi. Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| nCansu a răspuns:

Sumt sportiva de performanta, de 4 ani sunt in lotul romaniei la volei feminin. Acolo avem nutritionisti care la fiecare jucatoare ne face masa separat. Eu am avut aceeasi problema ca si tine, aveam 16 ani, 1, 70 si 69 de kg. Nu voiam nici de cum sa iau pastile pentru ca am luat o vreme si mi-era doar rau, si nu slabeam deloc. Eram nebuna dupa dulciuri. Mesele mele aveau asa : dimineata 300 de kcal. La pranz : 400, iar seara 300 In total 1000 de kcal. Nu incerca sa limitezi de tot dulciurile. Incearca sa incepi cu ciocolata amaruie. Daca nu te poti abtine mananca pe zi cate un rand de ciocolata. Vei slabi cu siguranta. Eu cu aceasta dieta, in 2 luni am ajuns de la 69 la 51. Bafta. Si nu iti pierde increderea in tine. O sa poti. Vei vedea.