| Zodiacul a întrebat:

Am o intrebare putin cam aiurita dar din pura curiozitate? Sunt baiat, am 14 ani si am o greutate de 48kg si o inaltime de 1, 68m. Vreau sa stiu daca am o grutate normala pentru varsta mea! Funda+vot?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Eduard a răspuns:

Aproximativ. Insa nu, mai trebuie sa te ingrasi. Depinde de greutatea oaselor de fapt ce forma au muschii tai si deci in concluzie cum arati. Esti inca in perioada de crestere, dar nu ar fi rau sa te apuci de un sport si sa mananci mai consistent (nu grasimi, ci proteine mai multe: carne, lapte, lactate in general, alune, nuci etc.)
Insa nu uita vei mai creste, atat in lung cat si in lat :).

Citeste aici: http://www.sfatulmedicului.ro/......ptime_1568

Si inca o chestie, nu uita ca daca te apuci de sala, intotdeauna astia care sunt mai slabi vor arata si cel mai bine, deoarece sunt cei mai fibrati.;)

Multa bafta!

9 răspunsuri:
| LoOvE a răspuns:

Da,e perfecta greutatea ta.

| SunshineLove a răspuns:

Salut!happy.eu zic ca da, acum nu stiu poate ar trebui sa mergi la medicul de familie ca el va da un diagnostic mai bun/corect decat parerile noastrehee hee...eu am 13(fata), 1, 65 si 42 kg...si am primit bilet de trimitere de la asistenta de la scoala sa merg la medic ca sunt prea slaba. intr-adevar sunt slaba da' eu zic ca nu e nevoie de interventie medicala ca doar suntem in cresterethinking ma rog fiecare cu parerea luiwinking big grin

| usernamebpla a răspuns:

Nu conteaza atata timp cat te simti bine in pielea ta, dupa mine esti cam slabutz

| TheLastHuman a răspuns:

Ar trebui sa ai 50 si ceva statistic vorbind, dar nu-i rau cat ai. fa si tu sport, manaca sanatos si vei avea rezultatewinking

Răspuns utilizator avertizat
| LoveAgain a răspuns:

Cam slabut ar trebui sa ai un pic mai mult happy da nu-i nimic grav oh go on

| Kiddzutsa a răspuns:

Buna happy. Da, ai o greutate nici mare, nici mica, e cea mai normala, vreau sa stiu inca ceva, unele persoane au de exemplu 180 si 60 de kg, poate ca e bine, da, dar poate oasele ii sunt grele, si in cazu asta ar trebui sa aiba 70 de kg, stai linistit si nu-ti face griji, esti perfect pentru varsta ta.
Fundita :*?

| TheCreionel a răspuns:

Din inaltime se scade 10 si se afla greutatea. 1. 68-10 egal cam 58 kg! hei esti slabsau poate asa e structura ta.

| facebook01 a răspuns:

Buna, duma mine nu prea ai o greutate obisnuita la 14, am observat alti baieti au 55 de kg. Sfatul meu tine o cura de ingrasare.