| hrbdnemedlelkdmee a întrebat:

Salut,am o mâncărime la testicule care mă deranjează de 4, 5 luni și a început sa mi se usuce pielea in acea zona, ați avea vreo idee daca e ceva grav? Sau vreun remediu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MarianWLF a răspuns:

Ai grija la temperatura apei, apa calda iti usuca pielea mai ales in acea zona, foloseste mereu apa calie cand te speli jos si pana trece nu te mai scarpina, aplica putina crema de galbenele sa nu te mai manance zona. Alt factor determinat e lenjeria intima, nu iti recomand cine stie ce material scump, doar nu mai cumpara lenjerie care se lipeste strans de tine, tine cont ca sanatos e ca penisul si testiculele trebuie sa "atarne" liber prin lenjerie, nu sa stea lipite de tine de parca le-ai pus cu scoci.

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

O ciupercutza, ceva. Canesten, eventual. Desi nu cred ca se da cu reteta. Cel mai bine de mers la doctor. Cu igiena cum stai? Porti boxeri sintetici, cumva? Poate o fi doar ceva iritatie...

| hrbdnemedlelkdmee explică (pentru GabiDumitrescu):

Îmi ies și niște pete negre micuțe, o fi de la iritație? port boxeri sintetici, da

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru hrbdnemedlelkdmee):

Incepe de aici. Inlocuieste aia sintetici cu bumbac cit mai aproape de 100%. https://www.uniconflenjerie.ro/lenjerie-barbati/ - astia sunt facuti la noi si chiar excelenti. Si nici nu-s scumpi. Si daca tot inlocuiesti lenjeria, ia si incearca sa si hidratezi pielea local dupa baiet. Ulei de cocos, ulei de neem, evenual o crema hidratanta. Ala de neem, chit ca miroase mai dubios, hidrateaza excelent si are proprietati antimicrobiene, antifungice, antiinflamatoare.

| ioana748 a răspuns:

Buna ziua,

Incercati Nistatina unguent, Asocilin de la farmacia veterinara(este pentru ochii animalelor, dar ajuta in situatii dermatologice in locuri sensibile si nu numai)
Unguentul Locoid va poate fi de folos de asemenea.
Sanatate.

| LePapillonSurvivant a răspuns:

Mergeti la un urolog/dermatolog. Pe de alta parte, nu este deloc de neglijat faptul ca dumneavoastra spuneti ca purtati lenjerie intima plasticoasa, ba chiar sintetica. Lenjeria aceea contine si substante care provin in marea majoritate din colorantul cu care este tratata fibra sintetica. Nu mai faceti experimente, oricat de saraci ati fi.