| Difference a întrebat:

Am o mare problema cu acneea si am nevoie de ajutor.
Din start as vrea sa lamuresc cateva lucruri.
1. Am fost la 2 dermatologi pana acum, mi-au dat tratament, si-a facut efectul primul tratament dat de primul medic, iar cel de-al doilea tratament (dat de ce-l de-al doilea medic) mi-a facut mai mult rau decat bine, si aici ma refer la medicamentele pe care mi le-a prescris, respectiv roaccutane (unele din cele mai puternice pastile antiacneice, ce pot avea efecte secundare foarte grave). Ajunsesem in stadiul in care nu mai puteam dormii noaptea si aveam insomnii puternice, motiv pentru care am oprit tratamentul dupa vreo doua luni jumatate.

Nu ii doresc nimanui sa se confrunte cu asa ceva, dar daca e cineva pe aici care a trait asa ceva sau stie cineva un tratament bun antiacneic i-as fi recunsocator daca m-ar ajuta si pe mine.

Solutii si creme pe care le-am incercat pana acum si care as vrea sa nu le mai scrieti: Skynoren, Brevoxyl, Roaccutane, Azitrox, tinctura de propolis, medicamente bio (gel antibacterian, crema pentru gomaj, Zinerit.

Alt ceva ce trebuie mentionat cred ca este si varsta mea, am 17 ani si sunt baiat.
Am facut si analize de sange, au iesit bune, ba chiar am luat o bucatica de cos si am dus-o la analize sa se vada la ce antibiotice e sensibil, ca mai tarziu sa aplic antibioticul ala pe toata fata ca sa scap de ele (bineinteles ca nu a iesit nimic la analize).

In momentul de fata am obrajii destul de rosii, deci cosurile nu mai sunt atat de vizibile, dar au ramas pete rosii, urme cat cuprinde si destul de multe puncte negre.

M-am gandit ca dupa ce fac 18 ani sa apelez si la tratamente cu laser, sau un peeling ca sa scap de urme, dar ca sa fac asta trebuie sa scap intai de aparitia cosurilor si de pete.

As prefera sa imi spuneti tratamente complete, nu doar numele unor solutii care ati auzit voi ca functioneaza.
Sunt disperat, va rog ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
27 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Vezi mail privat

| Zazu a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa faci un peeling pentru ca se folosesc solutii foarte acide care pot lasa pete, mai ales daca ai culoarea tenului neuniforma sau mai inchis la culoare, si nici laser.Dar astea o sa le afli si de la medicul dermatolog daca ai sa il intrebi.Nu iti poate spune nimeni un tratament complet, ai fii nebun sa iti aplici pe fata orice.Tu deja ai un ten sensibil si daca o sa incerci sa il imbacsesti cu mizerii sau solutii foarte acide vei ramane cu sechele.Trebuie sa ai rabdare si sa folosesti cu constanta un unguent recomandat de medic.Merge si argila sau dorojie proaspata, dar este doar un adjuvant pe langa un antibiotic specific.Incearca si schimba si dieta,nu manca lucruri excitante(picante, foarte dulci, grasimi, orice contine faina alba, conservanti, zahar rafinat sau miezerii prefabricate)Dar asta o sa se observe in timp, trec luni de zile pana se purifica corpul.Trebuie sa ai doar rabdare si sa vezi la tine si lucrurile bune si sa nu faci o fobie din asta.

| RAY a răspuns:

Cel mai bun tratament e controlu hormonilor fa sex amice sa vezi cum trec, masturbeazate, stiu ca suna ciudat dar si eu am avut recunosc ca mai imi apare ca manc dulciuri sti ca de la zahar, cacao, sucuri etc apar

| IMC90 a răspuns (pentru RAY):

Mama ce idiotenie ai putut debita straight face

| RAY a răspuns (pentru IMC90):

Spune asta savantilor care au descoperit ca asa trec cosurile

| IMC90 a răspuns (pentru RAY):

N-a descoperit asta niciun savant, astea sunt zvonuri tampite din popor. Tu chiar crezi ca exista baieti care nu se masturbeaza? rolling on the floor Daca era cum zici tu, nimeni nu mai suferea de acnee.
Am vazut adulti sariti de 30 de ani cu forme severe de acnee (desi sunt casatoriti, au copii si categoric au o viata sexuala activa)
Am vazut adolescenti cu o viata sexuala activa care sufereau de diverse forme de acnee...

| RAY a răspuns (pentru IMC90):

Dar din cauza hormonilor apare

| IMC90 a răspuns (pentru RAY):

Ba nu din cauza hormonilor apare, ci din cauza hiperproductiei de sebum.
Hiperproductia de sebum de regula nu are cauze hormonale, ci se datoreaza unor glande sebacee mult mai sensibile.
In putinele cazuri cand doar hormonii sunt de vina, se folosesc anticonceptionale (in cazul femeilor). Barbatii nu pot folosi anticonceptionale, iar masturbarea NU elimina hormonii din organism, ci din contra (stimuleaza productia de testosteron).

| RAY a răspuns (pentru IMC90):

Glande sensibile adica?

| IMC90 a răspuns (pentru RAY):

Este un fel de malformatie (daca vrei sa-i spui asa) a glandelor sebacee care le face hipersensibile la androgen. Indiferent de cantitatea de androgen din sange acestea vor raspunde violent si vor produce sebum in exces (cu mult mai mult decat este in mod normal necesar)
Fara androgen nu putem functiona normal, indiferent ca suntem femei sau barbati. Femeile nu pot procrea iar barbatii nu mai sunt barbati.
Asadar, singurul tratament eficient in cazul acneei severe este atrofierea glandelor sebacee (fie prin administrarea sistematica a retinoizilor, cum ar fi roaccutane fie prin operatii cu laser). Cand zona afectata de acnee este foarte intinsa, nu se poate opera (si deci este necesara o cura cu roaccutane inainte)

| RAY a răspuns (pentru IMC90):

Si eu am imi apar dispar

| IMC90 a răspuns (pentru RAY):

Asta e situatia... Dar, daca iti si dispar, inseamna ca acneea ta nu este grava
Cand ai o acnee grava, apar unele pustule/chisturi/puncte negre noi si nu dispar niciodata chisturile vechi. Deci din rau se transforma in si mai rau, si progreseaza la infinit...

Una este acneea normala (asa cum ai tu) datorata varstei : intre 20 si 25 de ani cantitatea de androgen din corp este cea mai multa si atunci este o cauza hormonala (dar atentie, prin masturbare nu faci decat sa stimulezi productia de testosteron, pentru ca tu elimini sperma nu testosteron) si alta e acneea severa, datorata acelei malformatii a glandelor sebacee.

| LovellyAngel a răspuns (pentru RAY):

Eu mănân dulciuri cât cuprinde, şi n-am niciun coş pe faţă laughing. E o prostie asta.

| LovellyAngel a răspuns (pentru RAY):

Te poţi spăla cu muşeţel, dimineaţa şi seara... Îţi faci în fiecare zi un ibric de ceai, fără să adaugi nimic, şi aia e porţia pentru ziua aceea. Mai am o sticluţă de la plafar, este de la FAVISAN pentru puncte negre şi coşuri, este destul de bună, dar aplicată incorect arde pielea. De 2 ori pe săptămână fă scrub cu zat de cafea.
Eu aşa fac, nu e un tratament prea "medicamenticos" ( cum sunărolling on the floor ), dar mie îmi convine de minune. Şi nu-ţi mai pune mâinile pe faţă tongue

| RAY a răspuns (pentru LovellyAngel):

Multumesc,un an nou fericit, dar observ ca cand manc dulciuri imi apar cosuri serios

| DonMecanico a răspuns (pentru RAY):

Boss,tu chiar spui adevarul?straight face daca, eu am cosuri pe fata, puncte negre, pete, si voi face sex, asta fiind pentru prima oara, voi scapa de aceste mari greutati care le am?:O, in cat timp vor aparea rezultatele?laughing

| RAY a răspuns (pentru DonMecanico):

Fiecare organism difera

| DonMecanico a răspuns (pentru RAY):

Am inteles, dar poate avem acelasi organism, sau imi poti raspunde la intrebariile care ti le-am pus, asa din curiozitate thinking

| RAY a răspuns (pentru DonMecanico):

Nu e dovedit stiintic,personal nu cred ca sexul ar putea influenta cosurile, apoi cosurile apar si la fete deci ele au estreogen, asta demonstreaza ca nu are implicati mari hormonul masculin deci la pubertate se vad cosuri, sincer nu stiu, personal mie doar zaharul, atingerea maini cu mana, efortul fizic, nervi imi cauzeaza cosuri, sau daca nu ma dau cu nivea anti iritatie

| Cat a răspuns:

Ti-as sugera sa continui investigatiile si sa afli daca nu cumva ai probleme cu tiroida sau ai nevoie de un dozaj al hormonilor.
Ai putea sa incerci si un tratament cosmetic destinat tenului acneic, in care sa incluzi si dermabraziunea, pentru a mai estompa din semnele acneei, cicatrici si pete. Aici ai totusi nevoie de o vizita inainte, sa afli ce tip de produse folosesc.
In ciuda faptului ca esti baiat, ai nevoie in fiecare zi de o crema dermocosmetica sau un unguent cu care te-ai impacat bine, care sa iti tina productia de sebum sub control.
Un alt lucru care te-ar putea ajuta din interior este o cura cu ceai de brusture, puternic detoxifiant, si un program conceput de medicul dermatolog cu zinc forte.

| IMC90 a răspuns (pentru Cat):

La barbati nu se fac dozaje ale hormonilor (ca riscam sa apara caracteristici feminine si impotenta). Din punctul asta de vedere femeile au noroc, pot folosi anticonceptionalele.
Dar nu mai bine distrugi partial glandele sebacee? Asa te asiguri ca, indiferent ce probleme apar pe viitor, acneea nu are cum sa mai revina niciodata in forma de dinainte happy

| Cat a răspuns (pentru IMC90):

Multumesc pentru detalii. Nefiind medic, doar un Stan patitul, am zis cate ceva din experienta mea.

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Imi primul rand iti recomand sa nu iti spargi cosurile.
Sa iti povesc cum am reusit eu sa scap complet de acnee, dupa 8 ani de zile.
Dupa mai multe controale la doctori dermatologi, am gasit un medic foarte foarte bun, care mi-a dat un tratament minune.
Doctorul mi-a dat un tratament anti-acnee pe baza de creme cu 100% ulei pur de arbore de ceai(tea tree) de la Thursday Plantation.
In cateva zile de folosire, efectele au inceput sa apara. Cosurile si punctele negre au inceput sa se usuce, tenul a devenit mai curat vizibil, si treptat au disparut complet.
Din ce mi-a zis doctorul, tratamentul anti-acnee cu creme pe baza de ulei pur de arbore de ceai este foarte puternic impotriva acneei, dar nu in acelasi timp nu usuca pielea deloc.
Iti recomand cremele, pe mine m-au scapat complet de cosuri si puncte negre.

| Georgiana_Găgeanu_1984 a răspuns:

Eu te pot ajuta prin recomandarea unor produse de foarte buna calitate naturale care nu se gasesc in farmacii, cu ajutorul carora vei scapa definitiv de problema ta.

| delice a răspuns:

Incearca sa te tratezi si sa te ingrijesti cat mai natural si cat mai bine. Prima conditie este o igiena foarte atenta: trebuie sa te speli des pe fata, cu o apa mai putin dura, daca poti cu apa plata sau minerala si cu un sapun natural pentru ten acneic. La noi gasesti sapunul "LOVE" creat special pentru ten acneic, cu ulei de neem si rozmarin. Nu lasa fata sa transpire, dar nici nu o agresa spaland-o prea des. Atentie la gomaje, acestea iti pot face foarte bine sau foarte rau. Daca ai cosuri mari, purulente, gomajul le poate irita, deci nu este indicat. Ca sa pot sa-ti dau mai multe sfaturi ar trebui sa-ti vad tenul. Am inteles ca ai fost la medic, e foarte bine, dar ai grija ca tratamentul sa nu-ti faca alte rele. Acneea este si o reactie a organismului tau la aceasta varsta dar, daca te ingrijesti corespunzator poti sa o ti in frau, macar sa nu evolueze. Exista multe tratamente naturiste dar nu trebuie sa le aplici de cum le gasesti. Nu toate se potrivesc pentru toata lumea. Sapunul il gasesti pe www.delice-soap.ro ca si datele mele de contact. Daca vrei, putem incerca impreuna sa le venim de hac cosilor.