| Adrian022 a întrebat:

Salut..am o masea cariata cam de 1 an si ceva..am o gaura destul de mare si acolo mi-a crescut gingie sau nu stiu ce este.Cand ma trezesc mi-e foarte umflat locul, dar daca apas acolo scade sad ce poate fi? si inca o intrebare..de la ea poate sa-mi miroare urat respiratia? Asta am postat acum cateva zile..am fost la stomatolog si mi-a prescris un antibiotic(amoxicilina)mai am o zii si termin tratamentul si tot asa e ca inainte.Am acea punga acolo la masea si tot imi miroase urat respiratia. Funda.

Urmareste intrebareaAdauga la favoriteCe nota dai intrebarii? Conţinut obscen/ilegal/piraterie Caracter irelevant Neinteligibil/spam

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Maseaua aia cariata e "un portal" prin care bacteriile si microbii patrund in organism. cariile in timp pot duce chiar si la problema cardiaca happy asa ca nu iti mai neglija dintii.
Faptul ca e umflata arata ca deja e o infectie acolo, de aia ti-a si prescris medicul antibiotic si de aceea si miroase urat, miroase puroiul adunat in tesutul acela, de aia e umflat ca e puroi (care sunt celule albe moarte, de aia emana un miros dizgratios)
Dupa ce termine tratamentul trebuie sa te mai duci la stomatolog si ori iti mai da o tura de antibitioc ori si mai probabil iti dreneaza maseaua (adica scoate puroiul de acolo) si plombeaza maseaua, o repara sa nu mai intre acolo bacterii.

| Adrian022 explică (pentru BiuL):

Doare drenajul? trebuie facuta anestezie? daca trebuie, curand trebuie sa fac testul de alergie..pana acum nu mi s-a facut drenaj si de asta intreb.Plus ca mi-e frica de dentist :-s

| Danysan a răspuns:

Termina cu nu vreau sa merg la dentist -Vrei sa ramai fara dinte la varsta asta?-Ai o mare infectie acolo-uneori de la netratarea lor pot sa inceapa erodare maxilarului -am auzit de cazuri si chiar mai rau.Ce preferi sa fi oki sau altceva!