| clauu2012 a întrebat:

Am o mica intrebare pentru voi si as dori sa-mi raspundeti cat se poate de serios tongue. Nu ma gandesc in niciun fel sa ma apuc "serios" de fumat. Nici nu simt nevoia. Doar ma prostesc...gen 1 tigara, 2 la 2 saptamani. Credeti ca pot pati ceva la plamani sau in alta parte? happy Tin mult la sanatatea mea, dar un prieten fumator mi-a zis ca daca fumez o tigara la 2 saptamani nu patesc absolut nimic. E adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BlackCinnamon a răspuns:

Nu, nu patesti, mai ales daca bei lapte. Gandeste'te ca unii nu patesc nimic nici daca fumeaza 7 - 8 pe zi happy ca mine, de 5 ani. Chestia e ca, asa faceam si eu la inceput, ziceam "una, doua, in weekend" si pana la urma am ajuns ca acum tongue deci daca zici ca te tii tare, poti continua. Treaba e ca acum inca nu esti dependenta si "te prostesti doar", dar mai tarziu, cand o sa prinzi de gust, vezi zice " hai 4 pe saptamana, hai 5 " si tot asa, si vei ajunge sa nu'ti mai pese de sanantatea ta si sa fumezi o gramada. Chiar daca tu crezi ca asta e imposibil, crezi asa ceva doar pentru ca inca nu fumezi serios cum am mai spus :p, dar nicotina e mult mai puternica decat crezi, ajungi sa nu iti dai seama de ce vrei dar totusi vrei urgent sa tragi o tigara. happy succes la a te hotara ^^.

2 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Oricum si daca nu fumam, au altii grija sa ne sufle fumul spre noi, totusi de la acea prosteala de 1, 2 tigari se poate ajunge la fumatoare consacrata, aici nu merge cu jumatati de masura, ori fumezi ori nu fumezi deloc, hotaraste-te ce vrei

| LIN2010 a răspuns:

Eu am ajuns sa fumez si 40-50 de tigari zilnic, acum nu mai fumez de 8 ani de zile si pot sa sustin ca da, te afecteaza si un fum daca-l tragi, cu cat introduci mai multa nicotina in organism cu atat vei dori mai mult sa fumezi. Totusi cu o vointa de fier poti controla cat sa fumezi sau daca sa renunti.Personal te sfatuiesc sa renunti, ajunge cat inhalam de al altii, succes.