| Silviu_Visan_ a întrebat:

Salut, am o mica problemă, în urmă cu câteva zile m-a luat o durere mare de picior drept destul de enervantă. M-am speriat crezând că este vorba de apendicita, am fost la medic acesta mi-a zis că nu am, dar acum parca mă înțeapă puțin în partea dreaptă a abdomenului. Este posibil chiar sa am și medicul sa nu își fi dat seama?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Apendicită asa se spune nu cum zici tu apeticita, mergi si fa ecografie abdominala si acolo se vede daca ai apendicita sau hernie

| ioana748 a răspuns:

Poti merge la serviciul de urgență, acolo stiu cum sa faca imediat diferenta.
Le spui ca te doare tare in dreapta si se duce durerea pe picior.
Pe de alta parte nu este obligatoriu sa fie apedicita, poate fi o problema a rinichiului si durerea se reflecta in zona respectivă.
Oricum este bine sa faci investigații.
Sanatate,

| Silviu_Visan_ explică (pentru ioana748):

Faza este că eu nu simt o înțepătură și plus de asta am ridicat piciorul am stat cu el într-o parte și nimic presupun că la apeticita te doare daca ridici piciorul

| ioana748 a răspuns (pentru Silviu_Visan_):

La apendicita te doare in zona abdomenului in partea dreapta jos si te simti balonat.
Uneori se duce durerea pe picior, dar nu obligatoriu.
Daca durerea in dreapta jos nu iti trece mergi la camera de garda pentru ca se poate agrava. Indiferent ce este, nu sta asa.

| Silviu_Visan_ explică (pentru ioana748):

Am făcut o programare pentru o ecografie abdominala dar tocmai joi la urgențe am fost și ei au zis că e totul în regulă că au ieșit bine analizele și că dacă aveam apendicita vomitam și mă simțeam foarte rău

| ioana748 a răspuns (pentru Silviu_Visan_):

Este ok...nu mai este mult pana joi.
Multa sanatate ❤️

| trophin a răspuns:

Medicul nu era medic... probabil femeia de servici

| Silviu_Visan_ explică (pentru trophin):

Nu știu ce să zic poate să mai greșească și Medici sau mai întâmplat cazuri

| trophin a răspuns (pentru Silviu_Visan_):

Medicul e medic primar, e medic de famiie, nu stie exact ceea ce ar trebui da stie un medic cu phd

| Silviu_Visan_ explică (pentru trophin):

La medicul de familie am fost