| Psychothic a întrebat:

Salut, am o nelamurire.
Am intrat pe mii de site-uri dar deageaba nu m-am lamurit in privinta "oului" adica pe un site zice ca este foarte sanatos sa-l bei crud iar pe altele ca nu este deloc sanatos ca poti da de nu stiu ce boala thinking si as vrea sa stiu daca este bun doar albusul sau si galbenusul, si cum ar fi indicat sa-l beau si cand si de cate ori pe saptamana, tinand cont ca fac si un fel de bodyweight acasa.
Am inteles ca are o sursa bogata in proteine, este adevarat?
Va rog raspundeti doar cei care va pricepeti, multumesc!
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
9 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Oul de prepelita da, are multe proteine si cunosc pe cineva care in fiecare dimineata bea cate unul, zice ca e sanatos

| DraudeS a răspuns:

Buna ziua!

In functie de cum este preparat oul, daca este preparat, in functie de cantitatea consumata, in functie de asimilarea organismului, poate fi sanatos sau vice-versa.

Sanatate!

| Psychothic explică (pentru DraudeS):

Pai ar fi bine sa beau doar albusul oului amestecat cu lapte si zahar de 2 ori /saptamana dimineata?

| DraudeS a răspuns (pentru Psychothic):

Buna ziua!

L-as indica mai bine fiert.
Din ce stiu ouale crude le iau halterofilii sau cantaretii.
Nu stiu sa-ti spun toate efectele acum ale cantitatilor de ou consumate sau cum sunt consumate.
Pentru ce anume esti interesat? Am inteles ca ridici greutati acasa, dar ce anume cauti? Proteine, calciu, fier, mg?

Sanatate!

| Psychothic explică (pentru DraudeS):

Proteine.

| Psychothic explică (pentru Vlad89NN):

Mersi mult!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Psychothic):

Un ou are 7 grame de proteine, o friptura mica ( 100 de gr ) are peste 20 de grame... compara singur

Răspuns utilizator avertizat
| beibiisweet a răspuns:

Buna.pai din cate stiu eu, galbenusul de ou e foarte bun pentru par(sa-ti faci masca din el), iar albusul e bun pentru cosuri.de asamenea, am auzit ca daca faci gargara cu el(asta e in cazul cantaretilor)e foarte bun pentru voce. daca vrei sa il mananci incearca sa mananci un ou fiert la 1-2 zile, iti va face bine mai ales daca ai cosuri. sper ca te-am ajutat!:*