| Rauuul a întrebat:

Salut.Vreau sa beau ou crud pentru muschi.Care are cele mai multe proteine:albusul sau galbenusul? Ce cintine albusul si ce contine galbenusul? Dati-mi ceva indei despre cum as putea sa prepar oul adica cu ce sa il amestec.

Răspuns Câştigător
| PTMLucian a răspuns:

Eu iti recomand sa nu bei oul crud pentru ca te poti imbolnavi, dar daca totusi vrei uite un shake proteic:
- 2 albusuri de oua
- 1 pahar de lapte
- o banana
Amesteci toate ingredientele la blender 15-20 de secunde. Se bea dimineata inainte de prima masa solida.

| Cosmin86 a răspuns (pentru PTMLucian):

Nu as putea sa beau shakeul ala nici cu forta laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru PTMLucian):

Ala de fapt nici nu e shake proteic, e un terci de copii mici, cu foarte putine proteine si multe grasimi.

Trebuie sa fi retardat mintal sa-ti faci un asemenea shake

| konon a răspuns (pentru Cosmin86):

Lol ai 0 ambitie

| Cosmin86 a răspuns (pentru konon):

Nu, am o chestie care se numeste CREIER.

Asa ca intai am luat carti si m-am documentat despre ce contin alimentele si apoi mi-am facut o alimentatie CUM TREBUIE.

De-aia la 88 kg eu fac tractiuni cu discuri legate de mine, ca eu chiar stiu sa mananc, nu terciuri si ABERATII gen 10 oua.

14 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Cum au zis si baietii, albusul e proteina pura, poti manca oricate doresti, doar galbenusul contine colesterol si e bine sa tii numarul lor sub 3 pe zi, preferabil 2. nu ou crud ca exista boli si nu castigi decat o greata in cel mai bun caz. ia 3-4 oua, scoate din ele 1-2 galbenusuri si pune-le la fiert. sau omleta. poti manca si 300 de albusuri pe zi, excesul de proteina pe care corpul nu il poate asimila il da afara, deci nu ai efecte secundare

| Dkgray a răspuns (pentru JohnnyBi):

Excesul de proteine este daunator. Search it.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Dkgray):

Depinde prin ce definesti tu exces. eu zic acolo 100g in plus pe zi

| Nickname1890 a răspuns:

Nu castigi nimic daca bei oul crud. Fiere-l. Albusul este mult mai sanatos. Poti sa mananci cate albuse vrei pe zi, dar galbenuse nu mai mult de doua pe zi.

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Man, asta e prostie, exita mai mult microbi decat proteine, carnea grasa in schimb e bune, dar trebuie sa astepti un timp, de aia multi foloseau oul, fiindca puteai face exerciti imd dupa ingerare, dar mai nou exita batoane cu mult mai multe proteine, bft, muschi nu se umfla, ca atuncea degeaba ii faci, fa fibra, adica munind fara sa bagi numai tampeni pentru umflat

Răspuns utilizator avertizat
| konon a răspuns:

Frate fa ca mine ....amesteca 10 oua si da pe gatwinking nu simti nimic. daca chiar vrei rezultate