| Psychothic a întrebat:

as avea nevoie de un program de facut ACASA (ca un fel de bodyweight )pentru toate grupele musculare as vrea sa-mi dati un videoclip de preferabil pentru fiecare exercitiu sau o poza...
si daca se poate cam ce ar fi indicat sa mananc dimineata inainte de a merge la scoala,dar la pranz, la cina?
cat mai multe exemple daca se poate...
De cate ori ar trebui sa fac pe saptamana acest bodyweight?
Cate mese ar trebui sa am intr-o zi?
Facand acest bodyweight am sa cresc in masa musculara, bineinteles cu o alimentatie corecta si multa odihna?
La cat ar fi indicat sa am culc in fiecare seara?
Mentionez ca am 15 ani, 60kg la ultima verificare, 171 cm
Cum ar trebui sa prepar un ou crud dimineata adica e bine daca beau si galbenusul sau doar albusul si daca da cum ar trebui, este bine sa fac un fel de shake, adica sa pun lapte, zahar...?
Stiu ca sunt multe intrebari dar chiar am nevoie sa stiu, multumesc anticipat!
Sa nu uit, FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Constantinescu_Claudiu_1990 a răspuns:

Sa incepem cu inceputul:

Ai 15 ani, 60 de kg si 1, 71.Doresti sa "faci muschi", nu?
Ti-as recomanda programul P90X.E un program special conceput pentru a obtine masa musculara in 90 de zile.Dar vei avea nevoie de o investitie initiala.Pentru asta vei avea nevoie de:
-gantere
-benzi elastice
-suport pentru tractiuni
-suporti pentru flotari
(cam aprox 250 lei)
Programul il gasesti pe torente,e gratis,dar sa ai spatiu ca e si MAAREE!

Apoi,ALIMENTATIA:
Ca sa pui masa musculara ai nevoie de proteina,pe care o poti gasi in carne(pui,vita,peste), legume(fasole, soia, orez), oua(albus), lapte.Pe langa proteina, vei avea nevoie de fibre, grasimi sanatoase, vitamine.
Va fi necesar sa-ti creezi un program alimentar variat, sa ai 3 mese principale si 2 gustari.Ti-as recomanda sa vizitezi site-uri despre culturism si fitness unde poti gasi programe alimentare adaptate nevoilor tale.

Iti voi lasa un link unde vei putea gasi ce cauti:
http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html

Spor!

| Psychothic explică (pentru Constantinescu_Claudiu_1990):

Pe mine m-ar interesa un fel de bodyweight acasa, adica sa lucrez doar cu greutatea corpului, te pricepi?

1 răspuns: