| Serbanok a întrebat:

Am o pisica accidentata intr-un geam termopan rabatat. Nu isi poate misca piciorusele din spate. La medicul veterinar i s-a facut o injectie cu antibiotic. Ma puteți ajuta? Ce as mai putea face pisicii mele ca sa poata merge?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Florentina9210 a răspuns:

Din ce ai mentionat tu in intrebare, problema s-ar putea sa fie una neurologica. Pierderea sensibilitatii ( paralizia) poate surveni in urma unor traumatisme la nivelul nervilor. Eu iti recomand sa mergi cu pisica la alt specialist, sa ii faca o radiografie sau chiar si un CT, sa vada de ce nu isi poate misca piciorusele.

6 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Incearca sa hranesti cu cat mai mult lapte si branza de vaci, ei contin foarte mult calciu, s-ar putea sa-si revina pisica cu voia Domnului!

| ash87 a răspuns:

sad Sadness pentru noi oamenii, dar trebuie sa intelegi ca animalele nu percep handicapul la fel cum o facem noi. Pentru ea nu e mare tragedie, nu are loc regretul unei vieti altminteri "normale", si nici un fel de rusine. Animalele accepta foarte usor. Problema ar fi s-o cocolosesti cu mila si lacrimi. Nu: asa e viata, unii au ghinion. Nu-i motiv de depresie.

In cel mai rau caz, daca nu isi revine pe de-a intregul, poti sa ii faci un fel de sistem simplu cu rotite, astfel incat sa se poata deplasa cu usurinta folosindu-si labutele din fata.

| Piticotu_Raul_2001 a răspuns:

Cel mai posibil este sa fie acidentata la coloana ar fi o idee buna sa ii palpezi coloana incetisor si daca simti o curbura ii este rupta coloana si in momentul ala doar operatia o poate ajuta.

| Serbanok explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsurile date. Am facut pisicii mele o radiografie coloana si bazin. Medicul a spus ca nu este decat o fisura a osului stang a bazinului. Aspura tratamentului nu am primit prea multe informatii doar atat ca daca vreau ar putea sa ii fixeze osul bazinului printr-o interventie chirurgicala. Nu stiu daca este necesara acesta operatie si nu as vrea sa chinuiesc pisica. Poate ma ajuta cineva cu un sfat.

| Toma_Gabi_1999 a răspuns:

Buna! Bandajează rana si încearcă sa o cureți mereu cu trențura de iod si își va reveni treptat!

| Raul2k a răspuns:

Un update cu ce ai facut mai departe cu pisica? Am patit astazi la fel si macar sa ma astept la orice!