| Sync23232 a întrebat:

Am o probelma care ma scoate din sarite. Sunt miop de 1 an (-0, 75 la fiecare ochi) si problema este ca nu sufar imaginea care este se formea prin "sticla"....Parca ma baga intr-un joc 3 d, unde sunt drogat. Am la ei tratament anti reflex+ protectie calculator si calitatea lentilelor este un buna..Pretul a fost 750 lei.
In incaperile unde este o limina slaba iar ma omoara la ochi si nu pot sa ii port. Cand intru intr-un supermarket si este lumina de neon, ma termina la ochi ( ma orbesc) si ma ia si ametela... Cand dau ochelari jos am impresia ca imaginea este mult mai colorata decat atunci cand port ochelari.

Este normal ca imaginea "prin sticla" sa fie mult mai proasta decat cea fara "sticla "? In unele contraste de lumina ma simt bine cu ei, dar in altele ma termina si imi vine sa ii rup.
Am tratament anti reflexie si protectie la calculator. Ce tratament mai trebuie adaugat pentru a scapa de aceasta problema? Sunt facuti recent, nu am dioptriile marite.
O alta probema este atunci cand ies afara si este inorat dar soarele este sub nori. In momentele alea sunt pur si simplu orbit si trebuie sa ii dau jos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intrebarea e: ce ti-a zis medicul, pentru ce-ti trebuie acesti ochelari?
Daca ai intr-adevar miopie, atunci dioptriile se vor mari (numeric) cu timpul.
Daca insa iti trebuie doar sa corecteze anumite probleme axiale, atunci trebuie sa le porti maxim 1-2 ani, iar dupa vindecare nu mai sunt necesare.

Vorbeste cu oftalmologul care ti-a prescris ochelarii, spune-i ce te deranjeaza si iti va spune cum sa procedezi. Poate nu trebuie sa folosesti ochelarii tot timpul.
In orice caz, nu-ti recomand sa te uiti intens spre zone luminoase, inclusiv monitorul sau TV-ul (cel putin nu mult timp).

| GabiDumitrescu a răspuns:

Trebuia sa iei heliomati.

| gabicoo a răspuns:

Daca porti ochelarii de scurt timp e normal tot ce se intampla.
Ai rabdare o sa te obisnuiesti cu ei, poarta-i zilnic.

| Sync23232 explică (pentru gabicoo):

Ii port de 8 luni

| untu a răspuns:

Mergi la medicul oftalmolog,fa-toi tratamentul zilnic, nu te mai uita la TV, la Calculator, la telefon, sau alta sursa de lumina albastra!