| adrbrb a întrebat:

Salut! Tocmai ce mi-am cumparat o pereche de ochelari cu protectie pentru calculator, lentilele sunt plane, eu avand dioptriile 0 la ambii ochi, dar am o usoara senzatie ca acestia maresc imaginea, este normal acest lucru? thx!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ochelarii de protectie ti recomanda oftalmologul după consultatie daca ai nevoie, nu i cumperi tu de capul tau ca nu cumperi cartofi, acum trebuie sa platesti o consultatie la un cabinet oftalmologic unde doamna doctor i ti va stabilii dioptria.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca sunt Gunnar, da, au dioptrii vreo 0.2.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu ar fi normal, la dioptria 0! Poate doar ți se pare, dar dacă nu. nu e bine, înseamnă că au 0.5 probabil. Trebuie returnați în acest caz.

| Răzvi42 a răspuns:

De ce nu ai intrebat oftalmologul cand i-ai cumparat? Wtf