| MarsssX a întrebat:

Salut,am o problema, am aproape 17 ani si sunt eu mai slabanog.
Am incercat sa fac un test sa vad cate flotari pot face, si rezultatul:maxim 5, dupa ce le fac dar si in timp ma dor tare bratele si pieptul si apoi incep sa transpir, mai ales ca e si vara acuma, v-a inchipuiti.Si dupa ce fac 5 flotari(doamne ajuta) la 10 minute cand incerc iar nu mai pot face mai mult de 2.
Ca sa ma intelegeti, daca am facut azi 5 flotari, vreo 3 zile am febra musculara si nu mai pot face flotari, serios vorbesc!
Cum dracu sa fac eu antrenament sau din astea daca nici 5 flotari nu fac si apoi nu mai pot cred ca am cei mai nedezvoltati muschi.Da...Pana acuma mancam numai prostii, nici la timp, nu avea o alimentatie sanatoasa si creca de asta.
Stiti ce am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mananca mai bine sa prinzi grasime si o sa ai putere in tine

| Argelean a răspuns:

Salut! Eu cred ca nu prea ai calciu suficient in corp.Incearca sa faci cat de multe poti chiar daca ai febra musculara faci cate poti, faci pauza si tot asa.In timp o sa ti se dezvolte muschii si ia vitamina D e pentru intarirea oaselor. Sper ca te-am ajutat, funda?

| AndreeeDeea a răspuns:

Bună!

Trebuie să ai o alimentație corespunzătoare bazată pe proteine, nu pe grăsimi. Astfel poți sa-ti crești masă musculară.
Începe cu exerciții mai ușoare : alergări, genoflexiuni, etc. Cel mai important este să nu uiți de încălzirea de dinaintea oricărui antrenament ca să nu-ti rupi tendoanele și alte chestii laughing

Trebuie să ai un anumit program pentru antrenament de preferat dimineață și seara 30 min sau cât consideri tu și treptat să mărești timpul de lucru.
Consumă multe fructe, legume și lactate pentru calciu.

Poți să te inspiri și din video-uri de pe youtube pentru exerciții.

Mult succes și perseverență! laughing)