| VladdDdDd a întrebat:

Am o problema am aproape 18 ani si nu am fir de par pe fata, nici mustata, nici barba, nimic. As dori sa-mi ziceti cum as putea sa fac sa-mi creasca barba, mustata. Am auzit ca ar exista o crema si o lotiune spirtoasa, dar nu stiu exact. Va rog ajutati-ma. Nu vreau raspunsuri ca "asteapta", "nu ai vrea sa ai barba", "e timp" etc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ai probleme hormonale, du-te la endocrinolog, nici o lotiune nu iti va fi de ajutor.

| dracu14 a răspuns:

Nici nu ai habar ce norocos esti

| VladdDdDd explică (pentru dracu14):

Nici nu ai habar de cate ori mi s-a spus asta. E decizia mea. Vreau sa am barba. O fi un chin, I WANT IT!

| michelia a răspuns (pentru VladdDdDd):

Asa si? Cum crezi ca o s-o ai? Luind-o de la teatru? Problema e clar hormonala. Mergi la endocrine, sint tratamente cu rezultate in toate sensurile.

| VladdDdDd explică (pentru michelia):

Pe degeaba esti ironica, ii raspunsesem lui SeekAndDestroy. Am inteles asta cu problema hormonala, multumesc, dar nu isi are rost ironia.

| michelia a răspuns (pentru VladdDdDd):

Nu, eu cred ca tu astepti un sfat miraculos, un link salvator care sa te scuteasca de a merge la medic. Altfel nu ai mai fi continuat discutia. Nu trebuie sa te jenezi; e o afectiune banala.
N-am vrut sa te lezez, doar sa te impulsionez.
Inchid subiectul.

| michelia a răspuns:

Mergi la endocrinolog, s-ar putea sa ai o mica problema hormonala; cum au unele fete mustata de ex si fac tratament contra testosteronului prea ridicat. La tine e invers, dar acolo te lamuresti ce e de facut.

| TheoSound a răspuns:

Intuiesc ca esti saten deschis/blond si ai vocea subtire. E posibil sa fie o insuficienta hormanala, mai precis o lipisa de testosteron...

| VladdDdDd explică (pentru TheoSound):

Sunt un saten inchis, vocea groasa...

| TheoSound a răspuns (pentru VladdDdDd):

Foarte interesant... deci dereglarea hormonala nu e infantila sau congenitala, e din adolescenta. Am o intrebare pentru tine: nu ai nici puful acela blond in zona perciunilor?

| VladdDdDd explică (pentru TheoSound):

Ba da

| TheoSound a răspuns (pentru VladdDdDd):

Parerea mea e ca ar trebui sa razi des puful ala, asa keratina va incepe sa contribuie la cresterea firului de par conferindu`i culoarea inchisa si duritatea.

Poate fi doar o mica deregrare hormonala care se poate rezolva usor cu ajutorul unui endocrinolog. Bafta!

| VladdDdDd explică (pentru TheoSound):

L-am ras de atatea ori, niciun rezultat. Ma voi duce curand la un endocrinolog.