| maxmaxwrzzer a întrebat:

Salut, am o problema, am baut alcool si imi bate inima foarte repede,am incercat sa beau multa apa, dar cu fara rost,aveti ceva solutii voi, urgent?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Andresso a răspuns:

Râgâie pana iti trece.

| readytofly a răspuns:

De îndată ce simțim o neregularitate a bătăilor inimii, trebuie să stăm jos şi să ridicăm puţin picioarele. E indicat să respirăm adânc şi lent și inima se va calmă şi ritmul va reveni la normal, notează besthealthmag.ca.

Dacă palpitaţiile continuă, un alt remediu este să încercăm să tușim puternic.  Tusea creşte presiunea din piept. Apa rece ajută, de asemenea, în aceste situații.

Putem de asemenea să folosim apă rece şi pentru a ne stropi pe faţă, şocul ajutându-ne să ne revenim. Dacă la scurt timp, palpitațiile nu încetează, e bine să ne adresăm unui medic,

Un medicament foarte bun în aceste cazuri sunt aspacardinul, sau pananginul. Acestea conțin potasiu și magneziu și mai liniștesc cordul, îi scad gradul de excitabilitate.

Sunt şi situaţii în care persoana care simte aceste bătăi neregulate ale inimii suferă de o afecţiune cardiacă. Și în acest caz trebuie să luăm legătura cu medicul nostru.

| Cosmin86 a răspuns (pentru readytofly):

Ce spui tu nu are nicio legatura cu alcoolul.