| krissu23 a întrebat:

Am o problema clasica: am matreata. Pe net gasesc tot felul de chestii dar fara ceva concret. Va rog sa-mi dati niste sfaturi. Am parul castaniu spre brunet (mai mult brunet) si des, mai des decat in general (cred ca si de aici e problema). In general ma spalam cu Head&Shoulders pana acum cateva luni cand am facut matreata. Pe vara m-am tuns "la zero" crezand ca voi lasa scalpul sa respire/sa se aeriseasca mai bine. Ma spalam in continuare cu h&s si nimic. Adica pe scalp mi se facea un strat foarte subtire de matreata si cand ma spalam simteam si o vedeam pe unghii cum o luam. In prima zi dupa spalare era totul super ok. Dupa aceea apareau semnele matretii. Acum 2 luni l-am schimbat cu Nivea for men Power Shampoo Liquid Clear. Ma spal la 2 3 zile si in urmatoarea zi dupa ce ma spal e totul ok. A doua zi incep primele semne iar in a 3 trebuie sa ma spal pentru ca daca dau cu mana sau cu unghiile prin par se vede clar ca e matreata. Uneori ma mananca scalpul. Parul acum e mic si nu cred ca lungimea ar fi o problema (mai mereu sunt tuns scurt, maxim 4 cm) ci faptul ca parul e des si poate ca nu pot spala bine scalpul (cu toate ca ma spal in toate felurile si in toate directiile) sau ar putea fi si frigul. Nu port caciula/fes sau altceva pentru ca mi se face parul aiurea. Ar putea fi si de la faptul ca pielea e putin mai uscata decat cea normala? Ce ziceti ca as putea face? Vreau ceva concret nu pareri aiurea ca in alte parti. Multumesc happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se găsește la Lady*s un șampon antimătreață foarte bun. Eu îl folosesc și am scăpat de mătreață, am avut această problemă ani de zile și am testat multe produse care promiteau dar realitatea era de fapt alta.
Pa, pa.

7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Exista in farmacii un sampon special conceput contra matretii, NIZORAL.

| doctoressa a răspuns:

Exista multe sampoane medicinale eficiente in combaterea matretii. De obicei, acestea se aplica zilnic sau de cateva ori pe saptamana, timp de 2-3 luni. Daca nu se observa o ameliorare semnificativa dupa aceasta perioada, este necesar un tratament local sau oral. Se folosesc produse topice (creme, lotiuni) pe baza de substante antimicotice sau corticosteroizi. Substantele antimicotice pot fi administrate si oral. De asemenea, suplimentele nutritive pe baza de seleniu si zinc sunt recomandate, pentru ca scad secretia de sebumm. Exista si o serie de sfaturi pe care ar fi bine se le urmezi. Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/blog/despre-boli-cum-scapam-de-matreata

| a1doru a răspuns:

Sampoane,sampoane,sampoanerolling on the floor.tot felul de aiureli.foloseste samponul de gudron[daca se mai gaseste].

| caractere a răspuns:

Ia de la farmacie Nizoral sampon. Vei fi mai mult decat multumit de rezultat.
http://www.pcfarm.ro/produs/2439/NIZORAL-sampo

| Doηηa a răspuns:

Clăteşte-ţi părul cu oţet.

| elys09 a răspuns:

Ai putea folosi un sampon de la firma Yves Rocher, este din plante si este foarte bun! Am folosit si eu+iti face parul frumos mirositor, foarte furmos el este la pretul de 9.9 lei.
Funda?

| alinmondialu008 a răspuns:

Te speli cu sapun de casa pe cap si te clatestii x-trem de bine...