| MosCraciun a întrebat:

Salut, am o problema cu picioarele.
Adica eu transpir foarte mult si cand ma descalt incepe sa imi miroase picoarele.
Stiti cum as putea sa rezolv problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Spala-te de cate ori ajungi acasa cu apa cald si sapun.
2. Poarta numai sosete albe de bumbac si intotdeauna ia-ti schimburi la tine, asa incat sa le schimbi la fiecare 4 ore. Spala-le la temperaturi inalte (90-95 de grade)
3. Poarta numai pantofi de piele, captusiti cu piele. Dupa fiecare incaltare, da-i inauntru cu spray special de la Scholl.
4. Da-te pe picioare in fiecare dimineata si seara dupa spalare cu spray special de la Scholl sau cu antiperspirant.

8 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Schimba pantofii mai des. Nu umbla descaltat in locuri publice (sala de sport, vestiare, etc). Fa bai fierbinti la picioare in fiecare seara in care ai pus sare si cateva picaturi de "tea tree oil " Malaleuca multifolia".

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Sterge incaltamintea in interior cu bicarbonat de sodiu alimentar, poarta sosete de bumbac pe cat posibil albe si inainte de a te incalta poti pune praf de bicarbonat si pe sosete.

| dana_7218 a răspuns:

Prietenul meu are aceeasi problema. in primul rand sa folosesti pantofi din piele din aceia cu gaurele mici in talpa(sunt speciali, dar nu stiu cum se numesc cred ca confort feed), sosete din bumbac, prietenul meu se spala pe picioare(f bine, de 3 ori) numai cu sapun protex, iar de 2-3 ori pe saptamana sta cam 30 min cu picioarele intr-un lighean cu apa unde pune sare grunjoasa (hidrateaza f bine pielea crapata de la calcaie), iar de la leonardo isi cumpara spray si creme de la scholl, sunt f bune si sunt speciale pentru cei cu astfel de probleme. prietenul meu are 3 perechi de pantofi, 2 de adidasi, pe care le schimba in fiecare zi, cam asta trebuie si tu sa faci, sa-ti iei cat mai multe ca sa nu aibe timp sa intre mirosul rau in ele. bine, ideal ar fi sa te duci la doctor, pentru ca asta este practic o ciuperca, si ar fi cel mai in masura sa te ajute

| elvisedy a răspuns:

Mergi la farmacie si intreaba acolo.

| Teodoragnis a răspuns:

Exista la magazin sau in supermarket-uri deodorante speciale pentru mirosul picioarelor parca se numeste Foot. daca nu gasesti la magazin intreaba la farmacie vei gasi sigurwinking

| RuXaaNdRRa a răspuns:

Suntspreiuri speciale
sau cumpara incaltamintecuinterior depiele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru asta exista creme si spray-uri in farmacii

| cristycomf a răspuns:

Asta este o boala si se numeste "ciuperca" daca nu ma insel. Exista un tratament pentru ea, du-te la un dermatolog