| oanecorleone a întrebat:

Am o problema de la un timp, cand dorm ziua si ma trezesc cand ma ridic in picioare ametesc foarte rau. Mi-s-a intamplat de trei ori pana acum.
Credeti ca este din cauza ca ma trezesc brusc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Trabuie sa observi daca ai aceiasi senzatie si dimineata cand te scoli si te ridici in picioare.
Daca acest lucru apare doar cand te scoli din pat dupa somnul de dupa amiaza atunci fie te ridici prea brusc din pat, fie ai dormit prea mult si inca nu te-ai dezmeticit bine.
De regula, intre pozitia culcat si cea ortostatica exista diferente de tensiune si daca ai o tensiune mica atunci cand te ridici in picioare, poti sa ai o senzatie de ameteala.
Poti sa ametesti si daca esti anemica ori daca suferi cumva de o spondiloza cervicala.
Pentru a clarifica problema este necesar sa mergi la medicul de familie, caruia este necesar sa-i explici ce simti si care va hotari ce analize iti sunt necesare pentru a vedea de ce simti acest disconfort.
Sarbatori fericite si multa sanatate.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poate fi o tensiune mică, poate fi o lipsă de vitamine/săruri, poate fi un anevrism cerebral, poate fi orice.
Sfatul meu este să mergi la medicul de familie și să faci niște analize, un control medical amănunțit.
Sănătate multă.
Pa, pa.

| alessia5158 a răspuns:

Ameteala se datoreste hipotensiunii ortostatice ( posturala ). Ai info. despre ea aici :http://www.sfatulmedicului.ro/......eriala_175

| jvEcu a răspuns:

Posibil, dar poate ai si lipsa de calciu, o mica anemie, tutunul, alcoolul, oricum nimic grav, du-te totusi la medicul tau de familie happy.

| oanecorleone explică:

Pai nu fumez si nici nu beau.

| alina44 a răspuns:

Nu numai asta. si eu patesc la felhappy medicul mi-a spus ca este din cauza lipsei de calciu...probabil asa e si la tine:*
ia niste calciu :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anemie...incearca sa iei fier+vitamina c