| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o problema de sanatate, am ca un furuncul intre fesieri deasupra anusului, am mai avut o astfel de problema acum 5 luni de zile, practic e un Chist Pilonidal, se strange o infectie de sange si puroi in forma unei bile de dimensiunea unei nuci, este extrem de dureroasa. Practic am aceasta "boala" din cauza firelor de par crescute pe dinauntrul pielii si al bacteriilor ce isi fac culcus in acel loc prin transpiratie. Intrebarea mea este, eu locuiesc in Germania, dar am venit in concediu in Romania la ai mei si de vreo 3 zile ma confrunt cu aceasta problema, este extrem de dureros, nu am fost la medic deoarece nu sunt inscris si nici asigurat aici, dar eu am cardul de sanatate AoK din Germania, il pot folosii pe taramul Romaniei? Am dat un search rapid pe google si mi se spune ca pot folosii acest card pe intregul taram al Uniunii Europene. Va rog din suflet, simt ca ma urc pe pereti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Du-te la spitalul de urgenta si te rezolva pe loc, chirurgul de servici!
Nu uita sa-i ceri reteta de antibiotic si sa o faci corect, ca sa nu se mai formeze infectia acolo.
Sanatate maxima!

| anonimg a răspuns:

Cel mai bine este sa contactezi Casa Nationala de Asigurari de Sanatate (cnas) din Romania:
Relaţii cu publicul:
Tel Verde: 0800 800 978
Tel: 0368 420216
Poşta Electronică: relatiipublice@casbv.ro
Purtător de cuvânt: Cons.Jur. Daisa Ancuţa Tel: 0268 547675

Sursa: http://www.cnas.ro/casbv/page/date-de-contact.html

| NLS a răspuns:

E valabil doar daca ai incheiat la AOK ceva suplimentar, e maxim 10 euro pe an.

| Felys a răspuns:

Cand era m copil aveam asa ceva si de cate ori incepea sa doara sa se inroseasca zona, stiam ca urmeaza sa se formeze un furuncul si dadeam cu nicotinat de metil, este un unguent ieftin, extrem de eficient si crede-ma ca daca te vei unge cateva zile va da inapoi si nu vei mai fi nevoit sa suferi.Mergi chiar in seara asta la farmacie si cumpara-ti si te dai de mai multe ori pe zi pana trece.Este putin revulsiv si practic pune sangele in miscare si in felul asta nu permite infectiei sa isi faca de cap.Sanatate