| Sawarekh a întrebat:

Salut, am un chist pilonidal de ceva timp.

De cateva zile ma doare un pic cocisul, credeti ca se poate infecta sa ajunga la coloana?

Adica am m-a mai durut si la debutul chistului pilonidal.

Insa mai revine uneori, dar am dorit sa aflu si parerea celor ce au avut sau se confrunta cu aceasta problema.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Exista masaj sau creme cu care poti sa scapi de mizeria aia. Am avut si eu, am scapat fara operatie.

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Nu știu dacă poate ajunge sa afecteze oasele, însă operația e simpla, de ce nu vrei sa o faci?

| Sawarekh explică (pentru OSLOMELBOURNE):

Sincer, imi este frica sa nu raman paralizat.
Cand am intrebat un Dr. daca sunt sanse sa pot ramane paralizat, nu mi-a raspuns, dar a spus ca sansele sunt nu stiu cat % de la nu stiu cat %.
Deci...

| OSLOMELBOURNE a răspuns (pentru Sawarekh):

Știu doua persoane care s.au operat de chestia asta și acum sunt bine mersi happy

| Sawarekh explică (pentru OSLOMELBOURNE):

Putem vorbi altundeva? crezi ca poti s adresezi o intrebare acelor persoane sad?

| 97Artemis97 a răspuns:

Te salut!
Sunt in masura sa iti relatez experienta aceasta, intrucat nu de foarte mult timp am trecut prin asa ceva.
De principiu iti transmit ca aceasta boala poate fi datata cronica, existand ca portita interventia chirurgicala. Operatia, din punct de vedere tehnic si stiintific, nu este dificila, durand, in functie de pacient, aproape 15 - 20 minute.
Anestezia este administrata chiar in coloana vertebrala, urmand ca intr-un minut sa fii amortit de la calcai pana la brau.
Recuperarea postoperatorie implica un set de reguli, de la care sa nu te abati, asa ca vei ave nevoie de cineva care sa te panseze cu betadina catre plaga respectiva, care necesita vindecarea ei dinspre interior catre exterior. Nu trebuie ca acea zona sa atinga apa, trebuie pastra mediul steril, pentru a nu suferi complicatii.
Firele/monofilamentele respective vor fi scoase dupa 10 - 14 zile, in functie de evolutie. Internarea in spital a fost doar de 4 zile, pana cand am reusit sa iti capeti mersul.
Sfatul meu este ca zona predispusa sa fie foarte bine curata, recomand epilare definitiva in acea zona, intrucat e suspectibila de a recidiva. Pansamentul schimbat zilnic sau ori de cate ori prezinti un scaun.
Insanatosire grabnica!

| Sawarekh explică (pentru 97Artemis97):

Salut, ma bucur ca dau de cineva care s-a operat, chiar m ai ajuta mult daca putem vorbi altundeba sa iti adresez mai multe intrebari, e oke?

Problema la mine e ca s-a infectat, adica sper sa nu ajunga infectia la coloana dar uneori ma mai doare putin zona aceea.
Acum sunt mai dispus ca niciodata sa ma operez, in general imi e frica de operatii.