| laukendo a întrebat:

Am o problema de sanatate definita de majoritatea medicilor drept colon iritabil sau mai bine zis boala stresului. Am 18 ani si fac destul de mult sport, tot timpul sunt agitat, ma culc tarziu si ma trezesc tarziu. Totul e OK cand sunt in vacanta sau weekend. In schimb cand incepe scoala, si trebuie sa ma trezesc dimineata problema devine destul de "naspa". Apar imbalonari si gaze, ba chiar ma duc de 3 ori la toaleta (am diaree). La scoala, ma termina gandul ca daca ma ia durerea de burta, si faza tare e ca se intampla. Cer voie cel putin 1 data pe ora la toaleta si fac diaree ciudata. A ajuns sa ma dispere boala asta. Ma simt ciudat ca intreb asta aici, dar am fost la numerosi medici si simt ca niciunul din sfaturile lor nu se potrivesc la ceea ce am. Se pare ca am gasit rezolvarea temporara, adica daca stau acasa si nu ma mai stresez ca trebuie sa ma trezesc la 6 sa ajung fix la 7 la ora, si ma trezesc pe la 8 9 si ma duc la scoala, tot mai ma doare putin burta dar in schimb e controlabil si nu mai cer voie la toaleta. Insa cum as putea scapa de problema asta pe termen lung, adica sa nu mai apara deloc.Cineva o idee? Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Din cate inteleg eu, anxietatea este cauza colonului iritabil care te supara. Anxietatea poate fi tratata medicamentos. Ar fi bine sa consulti un medic psihiatru in aceasta privinta. De asemenea tratamentul cu debridat si ceaiuri relaxante ale musculaturii tubului digestiv (cum este cel de menta - neindulcit) ar trebui sa te ajute, insa cu siguranta vei avea rezultate foarte bune daca vei trata anxietatea.
http://www.i-medic.ro/......n-iritabil

| laukendo explică (pentru doctoressa):

Am apelat deja la un medic psihiatru,dar se pare ca singura metoda de rezolvare e sa dorm cat mai mult. De asemenea am baut ceaiuri de menta, sunatoare si asa mai departe dar nu au absolut nici un rezultat. Acasa nu am nimic, ci doar la scoala ca trebuie sa ma trezesc dimineata.

| Ramo80 a răspuns:

Si eu sufar de colon iritabil. Mi s-a pus diagnosticul inca de pe la 20 de ani si de atunci si pana acum am incercat numeroase tratamente. Am avut o perioada cam de un an de zile in care nu mai stiam ce sa fac, puteam sa manac si paine goala si tot mergeam la toaleta imediat. Am tinut regim indelungat, fara mancaruri picante, fara grasimi, bauturi acidulate si am renuntat la tot ce imi putea face rau. Mi s-au precris Duspatalin si NoSpa. Incearca totusi sa tii si tu un regim, fara grasimi, cafea, lactate si fructe, fara varza si fasole. Eu dintr-o intamplare am reusit sa mai scap de simptome si acum ma simt chiar bine. Incepusem un regim de slabire si trebuia sa beau cate o cana cu apa calda in fiecare dimineata.happy Nu am slabit prin metoda asta dar fara sa-mi dau seama, dupa 6 luni in care am baut dimineata de dimineata apa calda pe stomacul gol, ma simteam super bine in privinta colonului. Acuma nu stiu cat de bine ti-ar face tie dar daca vrei, poti incerca. Daca vezi ca nu-ti face bine, opreste-te. Multa sanatate!

| miki_4604 a răspuns:

Spirulina pentru.stres,digest natural (ai o bacterie care iti provoaca diareea), Chitosan.Mai multe pe www.tiens-romania.ro.Toate sunt naturale, fara contraindicatii

| Araia a răspuns:

Te sfatuiesc sa incerci tratamente alternative. Ma refer la ceaiuri si extracte din plante. In cazul colonului iritabil functioneaza foarte bine si nu ai efecte adverse, cum ar fi suprasolicitarea ficatului cu medicamente. Poti intreba la orice Plafar. Incearca o saptamana ceaiuri. Nu ai absolut nimic de pierdut.

| laukendo explică (pentru Araia):

Am incercat cu ceaiuri si nu da rezultate. Se pare ca lipsa odihnei e cauza principala...