| klau95 a întrebat:

Am o problema grava! Azi dimineata m-am sculat cu dureri de cap pe frunte si deasupra ochilor(ma doare doar cand misch ochii intr-o parte)Ce credeti ca ar putea fi? Meningita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pare mai degraba o migrena sau o sinuzita. Meningita ar trebui sa fie o durere violenta de cap (cea mai serioasa simtita de tine) asociata de o stare generala de rau extrem (sa nu te poti misca de pe o parte pe alta, cu atat mai putin sa poti folosi calculatorul). Ia un antialgic obisnuit (gen paracetamol) iar daca durerea nu se amelioreaza spectaculos in doua ore, du-te la medic.

| Magnifico a răspuns:

Cel mai probabil te-a tras curentul! Iti va trece in cateva zile! Dar daca nu va fi asa du-te la un doctor pentru orice eventualitate!

| ButterflyEtkisi a răspuns:

Boala se declara rapid prin febra si sindrom meningean: se asociaza dureri de cap, varsaturi, senzatie neplacuta la lumina. Aparitia unei hemoragii cutanate punctiforme este caracteristica meningococului. In absenta tratamentului, infectia risca sa se intinda la creier (meningoencefalita) si sa provoace o coma, tulburari de comportament, paralizii, convulsii.
Germenele poate chiar sa treaca in sange, antrenand o septicemie, poate sa difuzeze in organele interne. Raspandirea in organism a meningococului poate sa se transforme printr-o meningita fulminanta - septicemie fulgeratoare care evolueaza in cateva ore. daca ai semtomele astea inseamna ca ai meningita, dar nu cred sa fie meningita...adreseazate medicului.

| Laurentiu_Ionut_Neacsu_1992 a răspuns:

Salut Klaw95, aceeasi problema o am si eu, de vreo saptamana. acum vad ca mi-a trecut insa ma supara lumina de afara, in sensul ca vad gen purici. lasa-mi te rog un mesaj cu nr tau

| klau95 explică (pentru Laurentiu_Ionut_Neacsu_1992):

Id-ul the.clau95 Poi daca te supara lumina si te doare capu, si putina febra ar putea fi Meningita. Du-te la doctor ca nu cred ca e bine.
Dar faza cu purici ar putea fi conjunctivita.
Nu stiu sigur va trebuii sa te duci sa vada ce ai.

| Laurentiu_Ionut_Neacsu_1992 a răspuns:

Salut, am si eu aceeasi problema. Te deranjeaza lumina cumva?

| klau95 explică (pentru Laurentiu_Ionut_Neacsu_1992):

Inregistrati-va pe www.sccs.x10.bz Search Staff / Pana atunci, vreau sa stiti ce cautam. - Suntem in cautare de Administratori, Moderatori sau Designeri Moderatori Global cu acces total. - Sunt in cautare de oameni tehnici ce stiu normele de securitate pe platforma phpbb3.[mass. da-ti mai departe].

| klau95 explică (pentru Laurentiu_Ionut_Neacsu_1992):

Sall id-u meu the.clau95