| collapse2001 a întrebat:

Salut, am o problema la ochi destul de rara care s-a agravat cu timpul. Tin sa mentionez ca am facut examen RMN, de camp vizual, fund de ochi.,. si nimic. Mi se deformeaza obiectele iar in prezent e destul de evident, daca ma frec la un ochi cu mana, in directia in care trag ochiul cu degetele se duce si imaginea... e foarte aiurea, sper ca ma intelegeti, se misca imaginea dupa cum dau din degete. Cunoasteti pe cineva cu probleme asemanatoare? Unde pot intreba in alta parte? Pentru ca pe acest site am pus de mai multe ori aceeasi intrebare si nu prea am primit raspunsuri. Multumesc frumos. Oftalmologul la care am fost nu stie ce sa imi faca.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlxKrt1992 a răspuns:

Da se vede, am vazut-o chiar eu cand m-am uitat pe cd-ul care mi l-au dat, arata ca un bob de fasola, cel care ti-a citit rmn-ul ar fi mentionat daca vedea ceva in neregula acolo.

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și ori de câte ori o să pui întrebarea pe TPU, nu o să prea primești răspunsuri, că nu ai cum. Acest răspuns poate să îl dea doar un specialist, iar pe TPU nu sunt specialiști mai specialiști decât oftalomologul tău.
Simplu, în primul rând, nu te mai freca la ochi. Frecatul este un procedeu dur, pentru ochii tăi sensibili.
Ce constat eu. Am încercat pe ochii mei. Dacă apăs tare pe un ochi, și la mine se deplasează imaginea. Explicația simplă este următoarea. Ochii sunt niște aparate cu focalizare care se reglează cu ajutorul unor mușchi. Acești mușchi permit ca să privești lateral focalizând fără să rotești capul. Dacă coordonarea acestor mușchi se face defectuos, dta când apeși pe ochi, sau te freci la ei, defocalizezi. Acest aspect ar trebui să fie evident pentru oftalmologul dtale. Între aria din creier unde se formează imaginea tridimensională prin suprapunerea imaginilor de la cei doi ochi și ochi este un feedback, o comunicare continuă, care reglează focalizarea și coordonează mușchi oculari. Și această comunicare poate este perturbată.
Părerea mea este că, tot așa cum învățăm să ne folosim ochii după ce ieșim din mama, în mai multe zile, săptămâni, luni, prin efort de ajustare a focalizării, prin exersarea și formarea ariei vizuale din cortex, prin exerciții ale ochilor se poate ameliora ceea ce ai tu. Așa că să cauți oculistul care înțelege ceea ce am scris eu mai sus și să îți recomande un set de exerciții pentru asta.
Dacă nu reușești, ți le dau eu în mesaj privat.

| collapse2001 explică (pentru sadrian46):

Cand ma frec la cel stang vad dublu imaginea, dar daca fac invers nu vad dublu, dar deformarea imaginii este aceeasi. Stiu despre ce spuneti, dar la mine este altceva, cand intorc capul mai brusc obiectele se misca ( am dat exemplu cu frecatul pentru ca m-am gandit ca este mai usor de inteles) sau cand ma uit atent la un obiect acesta incepe sa se deformeze, se micsoreaza, se misca... mi s-au prescris ochelari pentru astigmatism ( anul trecut cand simptomele de abia le observam) i-am purtat 2 saptamani timp in care simptomele erau la fel si pe langa asta ma incomodau. Dupa o luna de la prescrierea lor am fost la oftalmolog si mi-a spus sa nu ii mai port, dupa aia au urmat o mie de controale, iar neurologul care-mi-a citit rmn-ul a ajuns la concluzia " mai lasa calculatorul" a trecut mult timp de atunci, mi-am gasit alte ocupatii (desi nici inaitne nu stateam prea mult) si simptomele s-au agravat. Imi e frica sa nu am ceva mai grav. Om trai si om vedea... multumesc frumos pentru raspuns, o sa ma interesez de aceste exercitii, dar daca ati putea sa mi le trimiteti si dvs in privat ar fi mai usor, va multumesc.

| sadrian46 a răspuns (pentru collapse2001):

Mai lasă calculatorul înseamnă asta.
La citit, iar pe PC citești mult, ochii fac exact asta. efort de focalizare.
Asta eu știu precis de la mine, când traduc un text mai lung. simt după un timp efectul efortului de focalizare prelungită.
Astfel, să faci asta.
La PC, 1/2 oră iar apoi 1/2 oră pauză, în care timp să nu citești și nici muncă de ceasornicar, care presupune să vezi piese mici.
La exerciții o să mă gândesc să îți fac un set.
Imi e frica sa nu am ceva mai grav.
Nu ai nimic mai grav ca asta.

| Catrice a răspuns:

Cauta și tu un alt oftalmolog, ca doar n-o fi numai unul în oraș.

| LaraClarice a răspuns:

Mergi la neurolog. Daca ochiul îți este sănătos și problema persista, cauza este în altă parte. Când te prezinți la consultație, ia cu tine toate rezultatele investigațiilor făcute.

| collapse2001 explică (pentru LaraClarice):

Pai neurologul nu are ce sa imi faca daca la RMN am iesit bine.

| LaraClarice a răspuns (pentru collapse2001):

Părerea unui neurolog nu strica, având în vedere că niciun oftalmolog din câți te-au consultat nu ți-a spus ceva concret. O ecografie oculară ai incercat sa faci?

| collapse2001 explică (pentru LaraClarice):

Parerea unui neurolog este sa mai las calculatorul, a trecut mult timp, l am lasat si simptomele s.au agravat. Ecografia oculara din ce am inteles se face atunci cand te lovesti sau iti intra ceva in ochi, eu nu am aceasta problema.

| LaraClarice a răspuns (pentru collapse2001):

Mergi la altul. Sau la un oftalmolog bun, in alt oraș. La ecografia oculară se depistează anumite probleme ale mușchilor oculari sau amănunte legate de structura ochiului, daca ai ceva in neregula.
Sa înțeleg că în prezent nu mai porți ochelari? Când ți-a stabilit dioptriile a avut dificultăți?
Am o cunoștință care avea probleme asemănătoare și i s-au spus că nu îi poate stabili axul, sau ceva de genul. Daca vrei sa știi mai multe despre medicul la care a fost, lasă-mă mesaj in privat, nu vreau sa creadă lumea a fac reclamă.
Sănătate multa îți doresc, sa ai grija de tine și sper sa o scoți la capăt!

| collapse2001 explică (pentru LaraClarice):

Multumesc frumos. Nu, nu port ochelari acum. Mi s-au prescris ochelari de astigmatism si nu am simtit ca m-au ajutat, dupa o luna mi s-a spus sa nu ii mai port. Cunostinta ta este bine acum? O sa merg acum la un alt oftalmolog care cica este priceput de la mine din oras, daca nici ala nu imi da de cap o sa te rog sa imi dai un nr de tel, dar la mine in oras ar fi mai comod, sper sa fiu bine, si de preferat sa nu port nici ochelari... sa mi se dea ceva exercitii, nu stiu, dar nu prea suport ochelarii sad

| collapse2001 explică:

Cred ca tu o sa ai dintii scosi de vreo lingura ceva daca esti asa de prost si in real life, dar probabil n-ai asa mare tupeu happy

| AlxKrt1992 a răspuns:

Si eu am probleme destul de asemanatoare cu ale tale (la ochiul drept), am fost la 2 oftalmologi pana acum si in afara ca am un usor astigmatism ochiul este bun dupa ei (mi-au luat tensiunea la ochi, mi-au facut camp vizual, s-au uitat in fundul ochiului). Anterior sa merg la cei doi medici am avut un episod neplacut care a fost dedus de cei de la urgenta ca atac de panica, au urmat cateva zile cu ameteli ca si cum mi-ar fugii ochii. Am fost la neurolog si mi-a recomandat un angioRMN (banuia un atac ischemic tranzitoriu - un fel de atac cerebal dar care nu lasa sechele), dupa o saptamana in care am stat intr-o depresie totala, am primit rezultatul RMN care era bun. Revenind in prezent oftalmologul mi-a facut o recomandare sa merg la endocrin si neurolog, i-am explicat ca am fost deja cu rmn-ul la neurolog si a zis ca e ok, a zis ok dar totusi sa merg la endocrinolog. Mi-a explicat ca sunt anumite glande care pot provoca probleme de vedere. De exemplu glanda hipofiza care este situata exact dedesubt unde se intalnesc cei doi nervi optici, daca se umfla din cauza unei tumori iti creaza probleme (adesea pierderea campului vizual-in raportul meu rmn scria zona hipofizara normala si continut al orbitelor normal). O alta problema ar fi tiroida
care poate duce la inflamarea tesuturilor din spatele ochilor. Pancreasul tot de endocrine tine, aici, ma gandesc la diabet, dar eu unul stau bine cu glicemia. Mai este Thimusul si glandele adrenale acolo nu prea gasesc informatii legate de cum influenteaza vederea.
Trebuie sa notez ca am avut un episod destul de neplacut in ianuarie cand am fost la munte, am facut prostia sa nu port ochelari de protectie, cum totul era alb iti dai seama ce dezastru a fost dupa 4 ore de mers pe zapada am ajuns sus langa cabana, acolo era mult mai rece decat a fost pe drum. M-am oprit sa fac niste poze si in timpul ala m-a batut un vant atat de rece de mi-a amortit fata de tot in partea dreapta. Dupa ceva timp intru in cabana, imi comand o supa etc etc la scurt timp spre groaza mea am observat cum treptat imi pierd vederea periferica la ochiul drept, literalmente vedeam ca si cum m-as fi uitat printr-un tub. Din fericire dupa 10 minute mi-am revenit, dar am observat cum ca vad oarecum dublu/blurat (cam cum vad si acum). Eu pana in momentul ala nu am stat sa verific care ochi vede mai clar ca altul, deci problema cu neclaritatea putea fii mai veche. (imi aduc aminte ca la scoala imi era oarecum greu sa vad la tabla). Voi merge si la endocrinolog ce sa fac, este frustrant ca mergi pe la toti de jumulesc de bani si nu iti dau nici un raspuns clar. In fine nu am facut toate testele posibile la ochi, mai este ecografie, mai este un test unde iti vede suprafata retinei, unul iti verifica structura corneei, mai este un test unde iti pune ceva fluorescent in ochi sa vada daca ai cumva corneea iritata, mai sunt infectii care iti bluearza ochiul (bine aici cred ca ar fi observat oftalmologul din prima).
E nasol tare sa ai probleme cu vederea si sa nu stii ce ai sad oricum nu esti singurul cu probleme din acestea, multa sanatate

| collapse2001 explică (pentru AlxKrt1992):

Multumesc la fel! Eu nu am avut astfel de probleme, totul este constant. Cand ma concentrez intr-un loc, obiectele pe care le vad cu coada ochiului am impresia xa se misca, ca se deformeaza, iar daca apas pe ochi imaginea se misca pur si simplu, iar noaptea pe intuneric cu televizorul aprins, cand dau stanga dreapta din cap, imaginea televizorului se misca dupa mine( doar cand e intuneric) iar hipofiza aceea, daca s ar umfla din cauza unei tumori, ar iesi la rmn? eu mi-am facut rmn cerebral, nu cred ca a iesit si hipofiza aia... sunt foarte speriat sa nu am ceva grav, avanseaza foarte greu iar acum am impresia ca stacneaza, ca asa o sa raman, dar cine stie... in momentul de fata nu port niciun fel de ochelari, nimic. deseori ma doare capul si ma simt obosit, dar nu stiu daca e de la ochi

| AlxKrt1992 a răspuns (pentru collapse2001):

Da se vede, am vazut-o chiar eu cand m-am uitat pe cd-ul care mi l-au dat, arata ca un bob de fasola, cel care ti-a citit rmn-ul ar fi mentionat daca vedea ceva in neregula acolo.