| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema legata de vedere. Si anume: am miopie de vreo 2 ani, un timp nu am purtat ochelari, si acum am -2, port ochelari de aproape un an. Nu am mai avut vreo problema dupa ce am inceput sa port ochelari, dar aseara, cand stateam la computer, am inceput sa vad in partea stanga o chestie ca o bara luminoasa, cu multe culori, care se misca de cate ori imi mutam privirea, iar cand ma uitam pe monitor, devenea opaca si nu mai puteam sa vad bine portiunea unde aparea(dupa cum am spus, se misca o data ce imi mutam privirea). In fine, l-am oprit, deoarece nu mai vedeam clar nimic. M-a tinut cam 5 minute. Apoi m-a luat o durere de cap si ma dureau si ochii. Nu mi s-a mai intamplat si astazi, dar tot ma simt aiurea. Am ameteli si ma doare un pic capul, si nu ma pot uita la un obicet prea mult timp, fiindca ma ia ameteala.
Daca are cineva idee cam ce ar putea fi si cat de grav este, astept raspuns.
PS- Nu imi recomandati sa merg la medicul oftalmolog, deoarece nu am cum, decat peste o luna, fiindca este in concediu.
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nirvana a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa te duci la un alt medic pentru o consultatie. Problema aceasta nu poti sa o amani doar pentru ca oftalmologul tau este in concediu. Poate fi o problema mai grava. Si eu am tot -2 la ambii ochi, dar nu am avut niciodata simptomele astea. Sfatul meu este sa mergi la un medic pentru o consultatie pentru ca este posibil sa ai o alta problema de sanatate pe care nu ai descoperit-o inca.

2 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Iti recomand sa nu mai folosesti computerul mai mult de 2 ore zilnic! Este posibil o modificare a miopiei daca in ultima perioada ai fortat ochii! Consuma afine daca mai gasesti pe piata sau ia difebiom cu luteina.Cat poti de repede fa un fond de ochi!

| RomanMandruPanaMor a răspuns:

Pai sfatu meu ii sa astepti, pentru ca multi au mai incercat leacuri batranesty, naturiste si doar au agravat, stiu cum ai eu am strabism de la nastere...straight face Incearca la un alt oftamolog!