| Diiieegooo a întrebat:

Salut, am o problema sa zic asa, am 16 ani si mi-e frica daca am cancer sau ceva si va zic si de ce, la mine în familie si mama mamei mele a avut cancer si sora mamei mele, chestia e ca eu de ceva timp ma alimentez foarte nesanatos, beau numai pepsi cam zilnic, mananc dulciuri si mananc cipsuri, mananc si salate si mancare gatita dar mananc si prostii. Maicamea mereu îmi zice sa am grija cum ma alimentez dar nu o bag în seama si de la un timp am baut cam în fiecare zi sucuri carbogazoase si stau mereu cu gandul asta în minte ca daca doamne fereste am cancer. Nu am nici un fel de durere nimic, dar doar mi-e frica daca am ceva o tumoare si o sa se faca mai mare mai incolo… stie cineva ce sa fac sa nu fac cancer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai o frica nejustificata, sunt persoane care au cancer fara simptome, aceasta nu iese decat in urma unor investigatii specifice, nicidecum ca consieram noi ca avem ceva sau altceva!

E timpul sa renunti la viata nesanatoasa, la mizerii precum sucurile din comert, la fast food si mancare procesata!

| intangibilul a răspuns:

Tu poți să crezi orice, nu înseamnă că întotdeauna e adevărat. La cum te alimentezi nu mai ai nevoie de vreo boală să te curețe. Faci tu toată treaba. Cât despre cancerul din familia ta, doar testele genetice pot confirma daca ai moștenit sau nu boala. Succes.