| αndï a întrebat:

Salut, am o problema stomatologica. Acum cativa ani ( 3 - 4 ) am avut o plomba pusa la un anumit dinte. Toate bune si frumoase toti acesti 3-4 ani, pana cand intr-o zi ( asta fiind ieri ), mancand seminte am muscat ceva putin mai tare ( nu sunt sigur ce ) si mi s-a spart plomba pur si simplu, nu am muscat tare din acel " ceva " dar s-a spart. Apoi m-a bufnit o durere naspa de imi venea sa ma urc pe pereti si mi-a isbucnit un miros foarte nasol in gura. Cand m-am uitat in oglinda aveam de fapt o carie acolo ( care fusese tratata si plombata de fostul dentist). e posibil sa se fi extins asa... pur si simplu? Doctorul actual zice ca am o cangrena dentara acolo si ca e destul de grav ca am aflat asa de tarziu de ea. Intrebarea mea este daca fostul dentist are vreo vina in legatura cu asta big grin. Dau fundite

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este de vina dentistul la care ai fost la consultatii de rutina in toata aceasta perioada si nu a observat problema. Sau tu daca nu ai fost macar o data pe an la stomatolog pentru consultatia de rutina.

| VlaDtz99 a răspuns:

Si eu am avut probleme la toate maselele.Erau weekenduri in care nu dormeam.Tu esti vinovat ca nu ai facut acel afurisit de control la 6 luni.Mai bine suport 5 min de durere decat 2 zile.Asculta ce zic.Si poate avea si el o parte din vina deoarece mi s-a intamplat sa imi uite lucruri in masea si sa o plombeze. Sper ca te-am ajutat

| αndï explică:

Am fost acum ceva timp... prin martie-aprilie anul asta, mi-a spus ca am 2 carii micute in 2 masele diferite si mi le-am tratat pe moment, n-a durat mai mult de un sfert de ora, apoi mi-am pus plombe a 2-a zi si a fost ok, in schimb unde aveam deja plomba la acea masea ( este ultima masea din spate, imediat dupa maseaua de minte, stanga jos ) nu a sesizat nicio problema. Doar acum cand m-am dus iar dupa ce m-i s-a spart a spus ca e posibil sa nu o fi vazut-o din cauza ca era o plomba pusa peste ea, si a spus ca e posibil sa se fi extins dupa ce maseaua a fost plombata din cauza faptului ca nu ar fi fost tratata corespunzator. Mai astept niste raspunsuri, primiti toti voturi pentru ca ma ajutati. Mersi tongue

| Simina1066 a răspuns:

Salut! O carie din moment ce este tratata si plombata nu are cum sa se extinda, decat daca dentistul nu a inlaturat-o complet. Este interzis sa pui o plomba peste carie, deoarece aceasta se extinde mult mai repede. Nu stiu ce sa-ti spun despre vina dentistuluistraight face insa stiu sigur ca nu ar mai trebui sa fi existat o carie sub acea plomba.
Sper ca te-am ajutat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se poate asa ceva.Cum adica carie sub plomba?