| anonim_4396 a întrebat:

Am observat ca de o luna am limba albicioasa si de câteva zile am niste iritatii in gura. pe obraji, aproape de cerul gurii si niste bubite sub limba si pe buza de jos (in interiorul gurii)
Fumez de 3 ani si am 16 ani. pot avea cancer oral?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil candida. Dra mai bine mergi al medic sa ti se faca o analiza a salivei.
Cum sa fumezi de 3 ani, d ela 13 ani?
Mai copile, dar parintii tai nu vad nimic, nu miros nimic?
Fa raxe la plamani sa nu ai si plamanii afecatti de atata tutun, la un copil mic, care nici macar nu si-a dezvoltat plamanii dar i-a intoxicat deja.

| Caro34 a răspuns:

Cancer nu ai sigur, insa prostia asta de tutun te distruge cu timpul! Esti tanar si-i pacat de tine si de viata drăguța care te așteaptă! Prețuiește-te mai mult acum cand e timpul; mai tarziu e prea târziu si raul e deja facut! Mergi la medicul de familie sa vada despre ce este vorba! Numai bine!

| xWeestoO a răspuns (pentru Caro34):

Mersi de încurajare! Le las sigur! Sper cancer sa nu am :\\\\

Răspuns utilizator avertizat
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Din descrierea facuta de tine trag concluzia ca s-ar putea sa ai stomatita aftoasa. Aftele sunt, de fapt, niste ulceratii aparute la nivel bucal si care dau dureri si usturimi mai ales cand mananci sau cand ajung unele substante din mancare in zonele respective. Pentru a mai calma durerile date de aceste afte iti recomand o solutie pe baza de acid hialuronic pe care o poti gasi in farmacie si care se numeste Aftiblock spray. Acea albeata de pe limba cel mai probabil este rezultatul unei fungi ( ciuperci). In acest caz trebuie sa urmezi un tratament cu antifungic cum ar fi Fluconazol-ul de 100 mg. Cancerul oral apare in timp, o conditie a aparitiei acestui tip de cancer fiind si fumatul.

| Gabrielaaa04 a răspuns:

Nu cred ca poti avea cancer oral, totusi ar trebui sa te duci la un doctor...