| Andronacheanonimul a întrebat:

Salut..am probleme de anxietate si depresie cum au multi altii.Dar la mine cred ca e mai rau ca vreau neaparat sa ma sinucid, mereu doar la asta ma gandesc de cativa ani dar nu am avut curaj ca imi e frica de durere..As merge la un psiholog dar nu am bani si nici nu sunt asigurat sa merg la spital,sunt singur, nu am pe nimeni langa mine si locuiesc si singur nu am nici prieteni si am zis sa scriu aici, e prima oara cand pun o intrebare aici pe TPU. Ce as putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Poate părea ciudat, dar faptul că spui că vrei să te sinucizi este o indicație că de fapt nu vrei să te sinucizi.

Cei care vor cu adevărat să se sinucidă o fac direct, fără să o mai anunțe și fără să ceară păreri de la cineva înainte.

Deci chiar dacă în momentul ăsta ți se pare că vrei să te sinucizi, în realitate vrei să trăiești. Doar că nu vrei să trăiești ca până acum, ci vrei o schimbare. Asta este premisa de la care trebuie să pornești.

Ce schimbare ar trebui să faci, asta nu am de unde să știu pentru că nu te cunosc. Dar singurătatea pare să fie una dintre problemele la care ar trebui să lucrezi prima oară, pentru că ai menționat-o de patru ori.

| Andronacheanonimul explică (pentru johnnny123):

Eu nu vreau sa scap de viata, vreau sa scap de problemele din viata mea..de tristete, de depresie simt ca traiesc degeaba si nu am facut nimic pana acum, toate merg pe dos

| DovleacTurbat a răspuns:

Psihiatru. N au ce să facă psihologii. Cel mai bun psiholog pentru tine ești chiar tu.
E greu, dar nu sta singur, ieși.
Câți ani ai, ai un job?

| Andronacheanonimul explică (pentru DovleacTurbat):

Nu am bani de psihiatru si nu am asigurare medicala..nu am un job, am 27 de ani

| darrio2007 a răspuns (pentru Andronacheanonimul):

E grav daca la 27 de ani nu ai un job. Macar ai incercat sa cauti?
Daca ai fi vrut sa te sinucizi, o faceai de mult.
Iesi afara din casa si socializeaza, nu cred ca nu ai chiar nici o cunostinta la varsta ta.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Andronacheanonimul):

Incepe cu un loc de muncă. Vei avea un "motiv" de a pleca de acasă, intri in contact cu oameni, scapi de singurătate.
In zona mea, o consultație la un medic psihiatru este 100 de lei. Te costa mai mult medicamentele.
Menționezi că ești singur, locuiești singur. Dar din ce trăiești? Cine te 'finanteaza'? In fine, repet: incepe cu un loc de muncă, oricât de banal.

| Andronacheanonimul explică (pentru darrio2007):

Am avut loc de munca, nu m-am sinucis pana acum din cauza fricii.dar la un moment dat sigur o s-o fac..majoritatea cunostintelor mele sunt plecate in alte tari si la socializare sunt varza, de abia vorbesc si nici nu stiu ce sa spun..doar ascult si atat

| Andyandre13 a răspuns:

Bună...hai sa îți povestesc ceva,sa te omori e cel mai josnic gest pe care îl poți face (dar îl poți face,pana când nu mai poți indura,îl poți face pana când nu mai poți conștientiza, claca pur și simpu)
Sa nu o faci indiferent de câte duci în spate
Eu am ajuns în starea de a o face,dar Dumnezeu m-a salvat,a avut mila de mine.
Dar asta nu e o soluție depinde de fiecare caz,noi oameni vedem prin indeafara
Dar numai sufletul tău știe prin ce treci.
Și eu tot caut solutii,mi-e greu sa ma țin de ele da am sa încerc ușor, ușor dar nu o sa rămână bătut în cuie
Uneori o vorba buna chiar și de la un străin poate ajuta,acum depinde de tine dacă vrei sa îl asculți sau nu.
Târăște-te cum poți,indiferent de ce ai pe cap,moartea nu e o soluție.
Noi ajungem sa nu mai fim multumiti de lucrurile pe care le avem, ajungem sa fim orbi,sa nu ne mai mulțumească nimic, și vrem mai mult
Sa ajungi la la psihiatrie,e tot bine dar ei nu îți iau durerea de pe suflet ce ai tu,îți dau pastile sa te facă sa uiți de griji și probleme,după te mai și pune sa stai în spital,acolo e și mai grav, nu ai nicio libertate,ai de respectat reguli,se fura prin saloane,te închid pur și simplu cu persoane care au anumite probleme, după mai stai și cu frica ca,mai vine și cineva și te strângă de gat,mori de foame.
Eu am fost si știu ce e in psihiatrie, nu ma laud dar e cel mai îngrozitor lucru
Ajungi acolo ferească Dumnezeu ca poți pleca mai grav.
Unele persoane zic ca e foarte bine sa ții tratament.
Eu nu mai știu ce sa cred, eu nu știam cum sa scap de acolo am mințit ca sunt bine, dar numai sufletul meu știa ce știa, mi-au dat tratament da am renunțat la ele.
Gândurile de a ma omori nu le mai am,dar niciodată nu o sa mai treacă prin cap sa ajung la accesta prostie...
Însă din contra am ales sa merg mai departe,sa rezolv cum am sa pot,sa găsesc solutii,ca nu-s nici prima nici ultima,mai ca la mine nu mai e aceeași energie pe care o avem inainte,da ma târăsc cum am sa pot, chiar dacă e asa de cruda viata cu mine
Asta o inventam tot noi,da depinde de caz,eu după ce am făcut, am învățat multe
Sfaturi tot primim din jur dar tu alegi.
Sa îți pui capăt nu-i o soluție e o lașitate de nedescris cândva îți vei aduce aminte de vorbele mele.
Ce faci
Da din coate,da din mâini țineți mintea ocupata,și mult sport.
Nu tine tot în tine,cere ajutor cere sfaturi,comunica
Și încearcă sa îți găsești de munca,de munca cum crezi ca poți face fata,nu te încarcă cu multe ore după se aduna și tot cu sănătatea ai sa plătești, după poți avea toți bani din lume și tot nu ai sa poți sa te salvezi.
Vorbește cu rudele tale, zile sa pleci la ei,cu munca sa ai un fir de pornire dar mare mare grija și cu acel fir.
Nu umbla în goana după avere și bani,după da ce da peste tine nu îți mai trebuie nimic.
Trebuia sa prețuim ce avem, ca ne am trezit și azi sănătoși, ca avem mâini, picioare putem umba ici colo.
Trebuie sa iesi ca să îți faci prieteni,i-ai Mulțumit lui Dumnezeu ca poți umba.
Noi nu vedem părțile bune,doar pe cele negative și ca gândim negativ asta e cel mai rău,trebuie sa fim pozitivi sa oferim un zâmbet nu te costa nimic
Sportul ajuta foarte mult, și iesi afara nu sta în casa, suna vorbește cu un prieten
Dar cel mai bine pe tine te salvează sa pleci in afara sa schimbi atmosfera și traiul, sa îți găsești o motivație, o speranta, sa atarni de ceva
Tot tu trebuie sa faci ceva, ca nu ne tine nimeni în brate totul pleacă de la tine când alegem ceva trebuie sa invatam și sa ne asumam unele riscuri.
S-a invatam sa nu ne mai inervam din orice, și sa nu mai punem mult la suflet ca mai mult rău ne facem.
Trebuie s-a prețum totul și sa ne bucuram de viata.
Asculta pe YouTube despre motivație, meditează si iesi afara comunica
1 Schimbați comportamentul altitudinea începând cu un zâmbet.
2 nu pune la suflet
3 încearcă sa îți învingi fricile
Învingând devii mai puternic
4 tine planurile doar pentru tine și nu te lauda, indiferent de ce obti, mașina, casa, bani, atragi invidia atragi energia negativa fără sa nu îți dai seama cu ce îl încălzești persoana care-i te lauzi
5 fă-ți un program,uitate la filme care te fac sa razi
Pana la urma doar tu ai încăput în papuci tăi,și doar tu știi ce ai tras
Dar nu renuta,nu renuta persoanele care nu au mâini, picioare și fac fata și noi ce facem ne plângem
E greu, e o stare nasoala dar tot noi ieșim din ea, eu nu ma voi aștepta ca scap repede din ea îți poate lua luni chiar și ani, dar lupta nu ești singurul exact cum ai zis ca multă lume se lupta cu anxietate și depresie, găsește un sprijin care sa te ajute nu trebuie sa stai singur, s au dacă vei fi sub tratament fii în compania cuiva nu singur
TOTUL PLEACA DE LA TINE
Și asta nu e o rușine
Ai grija de tine.