| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani și ma gândesc sa ma sinucid. Nu am prieteni, Părinții mei sunt în conflicte. Simt ca nimănui nu ii pasa de mine. Deja m-am gândit prin ce metoda sa ma sinucid dar mi-e prea frica sa o fac. Mi-e frica sa le spun părinților sa merg la un psiholog deoarece nu știu cum ar reacționa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cine vrea o face nu cauta atentie pe TPU

| sierra1 a răspuns:

" Anonim7282836 : ma gândesc sa ma sinucid... dar mi-e prea frica sa o fac"

eu zic să-ți vezi de școală, de note, de vacanță și alte alea-alea lumești că de numărul ăla ce care ți l-au servit cu toții știai deja!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru consiliere în situaţii de criză suicidară ne puteţi contacta în zilele de Vineri, Sâmbătă și Duminică, între 19:00 – 07:00 la numărul de telefon 0800 801 200 (apelabil gratuit la nivel naţional din orice reţea) sau prin email în formatul 24/7 la sos@antisuicid.ro

Aici vei fi complet anonim.

| dullcat a răspuns:

Buna.Iti recomand si eu sa suni la Telefonul copilului de mai sus, sau sa mergi la psihologul scolii/liceului( nu platesti nimic). Vorbeste cu diriginta, ea te poate ajuta in acest sens intr-un mod cat mai discret.Din moment ce nu doresti sa le spui de frica reactiei lor, eu inteleg ca nu vrei sa afle parintii, dar chiar si asa, tot ar trebui sa fie constienti de impactul extrem de negativ pe care il au asupra ta. Fii sigur ca nu asta a fost intentia lor sa te simti de parca nimanui nu-i pasa de tine. Insa afla ca in multe momente din viata, adultii nu sunt cu nimic mai diferiti de adolescenti, fiind tot o furtuna de emotii, hormoni si frustrari pe care nu le inteleg, ajungand la probleme pe care nu le pot gestiona. Sper ca lucrurile sa se rezolve.

| LordCristobal a răspuns:

Salut!
Nu e bine sa gandesti asa, ai toata viata inainte si trebuie sa infrunti greutatile vietii cu curaj si incredere.
"Nu am prieteni, parintii mei sunt in conflicte"totusi ai un acoperis deasupra capului, ai o masa calda pe zi.
Incearca sa iti intelegi gandurile si sa vezi ce te nemultumeste in viata.Si gaseste-ti un scop in viata si implicate si fa un lucru intr-un domeniu care iti place.Sau gaseste un lucru care sa te faca fericit.
Spune-le parintilor tai despre aceasta problema ca poate o sa te ajute. Daca parintii tai nu te ajuta, atunci mergi la bunici sau psihologul scolii.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!

| CleanHeart a răspuns:

E normal sa treci printr-o criza adolescentina, la 14 anisori nu cred ca exista copil care sa nu se simta foarte stresat din unele situatii si sa nu stie ce sa faca, am fost si eu de varsta ta, citeste mult ca atat e de placut, eu una is topita dupa citit, ma face sa ma simt super bine, mananca dulciuri, fa sport si problemele parintilor nu sunt ale tale, sunt a lor si spune-le deschis si direct ca te afecteaza, tu esti un copil si e normal sa te afecteze, ne afecteaza si pe noi adultii certurile dar tu invata la scoala, fa ce iti place si cand cresti mari o sa iti faci viata foarte frumoasa, ai incredere in tine happy

| DeMicUnC?l?tor a răspuns:

De la 14 ani și pănă la 80 poți fi cel mai fericit om din lume făcănd un singur lucru.
Fi preocupat cu lucrurile care țin de tine, Care pot fi influențate și controlate doar de tine, de creierul tău.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai doar 14 anisori, ar fi oribil sa faci o astfel de fapta! Toti avem necazuri si griji si tot felul de probleme. Viata este despre lupta. Stiu ca nu este corect, si probabil duci o viata grea, dar Dumnezeu nu abandoneaza pe nimeni. Cere-i ajutor Domnului nostru Isus Hristos, sa iti dea putere si intelepciune. Capul sus copil frumos, tine minte ca roata este rotunda, se va intoarce intr-o buna zi si favoarea ta. Te rog din suflet sa nu faci o prostie. Exista consiliere gratuita online. Nu stiu nr dar il poti cauta pe google. Doamne ajuta la toata lumea!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A scris CristiDinBucurești - Copii proști

Are dreptate - eu la 14 ani mergeam pe ștrand câte 7 - 10 copii de 14 - 15 ani.

Mergeam pe ștrandul Cutezătorii cu tramvaiul 5 luat de la Mântuleasa.

Eram mai multe etnii de copii - români, evrei, sirieni, irakian, un polonez.

Dacă și cel de 14 ani care a pus întrebarea că vrea să se sinucidă - acum la ora 16.30 era pe ștrand cu 7 - 10 prieteni NU mai avea gânduri de sinucidere.

| adryang78 a răspuns:

Este cea mai mare greșeală pe care ai putea s-o faci. Pentru că este ireversibilă, nu mai există cale de întoarcere.
Deși nu-ți vine să crezi acum, ai multe în jurul tău pentru care să fii recunoscătoare. Sunt milioane de oameni care ar fi fericiți să aibă părinți, chiar dacă se mai ceartă. Care și-ar dori un acoperiș decent deasupra capului, dar nu-l pot avea, o masă îndestulată, dar nu și-o permit. Sunt milioane de oameni măcinați de boli, sărăcie, foamete, război, care ar fi în al nouălea cer dacă ar avea măcar jumătate din cât ai tu.
Viața e frumoasă, dacă știi să o privești și să o trăiești. Nu-ți trebuie palate, e suficient doar să fii recunoscător pentru ce ai și fericirea vine de la sine.
Momente grele are fiecare, fiindcă viața te mai și scutură, dar întotdeauna ai de ales: ori stai și îți plângi de milă, ori te ridici, te scuturi de praf și mergi mai departe. Ai o viață întreagă în față, nu-ți bate joc de ea.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Cred ca viata ta nu se oprește la ăștia 14 ani, nu ii asculta pe cei din comentarii " ca vai ce probleme ai tu la 14 ani", înțeleg cum este să treci prin adolescenta, mai ales în situația ta, când ti ai dori un mediu liniștit cu părinții care se iubesc și emana fericirea lor în jur.
Poți să mergi la pshihologul școlar ( cel puțin când o sa intrii la liceu, exista asa ceva) și poate te poate ajuta, iar dacă nu, discuta cu părinții tăi, maxim te pot lua în ras pentru ca și eu au alte traume( toată lumea are, trebuie sa știi sa te împaci cu ele).
Părinților le pasa de tine, poate nu pare acum când sunt preocupatii cu propriile neînțelegeri.
Nu acționa astfel, nu lua o acțiune drastica pentru o anumita stare trista, furioasa de moment, pe care nu o mai poți schimba mai târziu.
Am fost ca tine, am avut astfel de gânduri, apoi a urmat un moment mai greu în viata mea și am înțeles cât de mult iubesc sa trăiesc, în momentele fericite spre ex, puține și ele, dar ne fac sa iubim sa trăim și ce trăim.
Prietenii sunt oameni trecători, dar poți sa îți faci oricând, fie online, fie de la alte școli, de la alte clase, la liceu, evita persoanele răutăcioase, conflictuale, ele sunt doar invidioase pe fericirea altora, de fapt nici măcar atât au anumite frustrări pe care și le ascund, vrând mereu sa para încrezători, cool, etc, când probabil nici ca se iubesc atât de mult.
Nimeni nu are viata perfecta, cred ca este momentul tău sa îți schimbi stilul de viata, sa încerci sa legi prietenii noi, sa te pui pe primul loc, este momentul tău sa înflorești, nu să te ofilești pentru tristetile de moment

| literallythesamebruh a răspuns:

Salut! Mai bine ai ucide acest gând oribil. Ce te face să crezi că nimănui nu îi pasă de tine? Sunt foarte sigur că părinții tăi țin la tine, cu toate că apar conflicte între ei. Înainte de a vorbi cu un psiholog, vorbește cu părinții tăi. Te vor înțelege cu siguranță. Ești la una dintre cele mai frumoase vârste ale vieții. Crede-mă, și eu am avut astfel de gânduri. Am avut probleme mult mai grave decât ceea ce descrii tu, însă am ținut morțiș să trec peste ele și să pot trăi viața pe care o merit. Tu de ce nu ai face-o? Îți vei face și prieteni, niciodată nu este prea târziu să întâlnești persoane care să rezoneze cu tine. Îți recomand să ai grijă, să îți scoți acest gând din cap cât mai repede posibil și să realizezi că viața este cel mai de preț dar pe care l-ai primit vreodată și nu rezolvi absolut nimic prin astfel de mijloace. Eu am încredere în tine. Fiecare om merită o viață normală, chiar dacă nu de fiecare dată este la fel pentru toți. Ține cont că sunt oameni care duc o viață mult mai grea, dar asta nu înseamnă că trebuie să îi pună punct cu totul. Mergi mai departe, vei vedea că nu va fi degeaba!

| IonelaIasmina a răspuns:

MERGI LA UN PSIHOLOG!
Dacă crezi că nu te lasă (deși nu cred că au sufletul așa spurcat) du-te tu singur la psihologul școlar.
Tu nu realizezi ce faci?
Ai o vârstă fragedă, ai o viață de trăit, nu poți face asta. Dumnezeu are grijă de toți, și nu ne dă greutăți mai mari decât putem noi duce, deci pe tine te are în pază.
Și dacă nu ai prieteni, ce?
Cu ce te ajută prietenii?
Te bagă mai rău în belele,, prietenii".
Stai calm, ai o viață de trăit, nu trebuie să ți-o distrugi.
Te înțeleg perfect la faza cu părinții, dar tu trebuie să fi puternic/ă, nu trebuie să te lași așa ușor.
Eu zic să ai o discuție și cu părinții tăi despre ce vrei tu să faci, și să vezi apoi cum își vor reveni, și vor fi mult mai apropiați de tine.
Te rog, nu fă asta, ești un suflet nevinovat!
Sănătate!

P.s: Sunt la aceiași vârstă ca și tine, dacă vrei îmi poți spune ce probleme mai ai, și încerc să te ajut.

| IonelaIasmina a răspuns:

Vrei să spui că,, copii nevinovați", care părinții le dă de suferit.

| Kozi a răspuns:

Problemele varstei. Vor trece. Vor veni altele si vei rade de astea.
Daca toti ne-am fi sinucis la prima problemuta Pamantul ar fi fost gol acum.
Suna unde ti-a spus sadrian46. Curaj!
Ocupa-ti timpul citind. Cand colegii vor vedea cate cunostinte ai tu, toti vor dori sa-ti fie prieteni.

| Ayazicfrate822 a răspuns:

S-a trezit desteptul de Cristi.