| Andrei567819 a întrebat:

Am o problema.Am 16 ani si o anxietate sociala foarte foarte foarte grava. Din cauza asta ma autoizolez de 1 an, ies decat cand merg la liceu (locuiesc si singur ), si ca rezultat, nu am nici macar 1 prieten si nu exagerez! Pur si simplu, imi e groaza si sa merg la magazin la naiba. Imi este frica ca, voi dezvolta si alte probleme psihice (devin violent cu persoanele care fac glume pe seama problemei mele ). Nu stiu ce sa fac, de ceva timp ma gandesc sa ma sinucid, nu am nici o speranta. La psiholog am fost, (am schimbat 2 psihologi, nici unu nu m-a ajutat). Sufar de depresie si nu cred ca o sa imi revin vreodata. Ce sa fac? Stiu, sunt un esec total, din cauza dizabilitatii mele am inceput sa urasc tot, toti oamenii, rudele, straini, tot.

7 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Incearca sa vorbesti mai mult cu ai tai si rudele tale si sa iti faci prieteni, sa stai mai mult pe afara.

| Andrei567819 explică (pentru MihaiNicu23):

Asta incerc de mult sa fac si nu pot. Imi este frica sa imi fac prieteni. Am fost in parc cu niste colegi odata, poate ma imprietenesc cu cineva, poate nu sunt chiar un "monstru" si ghici ce, am foat luat in ras de toti : "Antisocialule ai iesit pe afara?" "Ti-a dat mama ta voie sa te joci pe afafa?" " iti e frica?" " Ce cauti aici? Stai dracu acasa!" "Nu te vrea nimeni"...

| RobertMoon a răspuns:

Încarcă să comunici mai mult, sa îți faci o prietenă eventual și să iei niste pastile care te liniștesc, gen Xanax, Seroxat, Sedatif PC, complex de vitamina B.

| Andrei567819 explică (pentru RobertMoon):

O prietena? Nu pot sa fac nici un amic. Dupa ce in primul an de liceu m-am autoizolat, nu am vorbit cu nimeni, si nu mi-am facut nici un prieten, respectiv nu am intrat in nici un grup..Acum sunt ignorat total! Si cand incerc sa vorbesc cu cineva ori sunt luat in ras, ori ignorat si "izgonit". Nu am nici o speranta acum.

| RobertMoon a răspuns (pentru Andrei567819):

Pai daca te izolezi total speri sa ieși din starea asta? Gândește-te că ai nevoie sa comunici cu ceilalți să capeți încredere în oameni prin prisma faptului de a scăpa de anxietatea socială, și eu am avut problema asta, și încă o am, mai ales atunci când sunt chemat într-un loc gen la ziua cuiva, unde sunt multe persoane, nici acum nu mă duc din cauza asta, dar sa vorbesc cu câțiva cu care mă simt ok pot face asta. Și de prietena am spus deoarece poate simți nevoia să vorbești și cu cineva de sex opus care te înțelege și alte chestii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta nu e numai depresie. Seamănă a agorafobie.
Oricum, Xanax să nu iei. În timp, deși te calmează, te tâmpește.
Eu am luat Xanax cu pumnul și acum m-am tâmpit de tot.
Nici măcar nu mai știu să scriu (acest mesaj este scris de secretara mea).

| adynebunu89 a răspuns:

Daca 2 psihologi nu te.au ajutat, niste adolescenti sigur nu te vor ajuta...