| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am si e o problema foarte enervanta de o saptamana chiar doua.
Cam de doua saptamani am inceput sa am probleme cu burta in sensul ca "scoate sunete ciudate" ca si cum mi-ar fi foame desi mananc.
Uneori, de obicei in cele mai linistite momente se aud aceste sunete si chiar foarte tare.
Ce sa fac? Sunt asa de cand am dat examenul la anatomie.
Se aude ca si cum mi-ar chioraie matele iar alte ori se aude extrem de tare.
Cine ma poate ajuta are funda + vot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna. Problema asta am avut-o si eu, si nu stiu, dar a trecut de la sine. Cel mai probabil ai o acumulare de aer in intestine. Incearca atunci cand mananci, sa nu mananci repede, si intre timp ce mananci, sa mai iei cate o inghititura de apa. Eu ceva de genul asta am facut. Sper sa te ajute si pe tine. Sa ai o seara placuta.

| TheSeventhSin a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti sa-mi spui si mie in cat timp ti-a trecut tie? Eu deja de 2 saptamani sunt asa... si chiar ma deranjeaza.

| anonim_4396 explică (pentru TheSeventhSin):

Asta a durat la mine cateva luni bune (uneori cu pauza de 1-2 saptamani), dar nu-ti fa griji, pana la urma e o reactie a corpului.

| Nookoo a răspuns:

Am avut o situatie similara cam 2 veri la rand, in sezonul cald, aveam ghioraituri si intepaturi in toata zona abdominala, inclusiv spre spate, am fost la multu doctori gastro si mi-au recomandat tot felul de tratamente mai mult sau mai putin bune.In cele din urma a trecut de la sine, era pe fond nervos, de la stres.Cel mai probabil ai un sindrom de colon iritabil care nu e deloc periculos, multi oameni sufera de el si traiesc linistiti.Eu am luat Meteospasmil cate o tableta pe zi timp de o luna si mi-a fost mai bine. Poti incerca si niste ceaiuri de colon, gasesti la plafar sau farmarcie.